Konsekwencje nie złożenia oświadczenia majątkowego

Pytanie klienta:

""Pracownik gminny (kierownik jednostki organizacyjnej) zgodnie z ustawą samorządową jest zobowiązany do składania deklaracji majątkowej. W swojej deklaracji za rok 2005 urzędnik ten zataił informacje o posiadanych udziałach w spółkach handlowych. W deklaracji za 2006 dodatkowo osoba ta zataiła informacje iż udziały te sprzedała i nie wykazała z tego tytułu przychodu jaki otrzymała za te udziały. Jakie konsekwencje może ponieść ten urzędnik poza art. 233 par. 1 KK? Czy może być to również podstawą do zwolnienia takiego kierownika z urzędu? W przypadku gdy urzędnik ten jest radnym powiatowym czy może skutkować to również odebraniem mu mandatu radnego?""

Odpowiedź prawnika:

Niezłożenie oświadczenia majątkowego w terminie przez:

  1. radnego - powoduje utratę diety do czasu złożenia oświadczenia lub informacji,
  2. członka zarządu powiatu, sekretarza powiatu, skarbnika powiatu, kierownika jednostki organizacyjnej powiatu, osobę zarządzającą i członka organu zarządzającego powiatową osobą prawną oraz osobę wydającą decyzje administracyjne w imieniu starosty - powoduje utratę ich wynagrodzenia za okres od dnia, w którym powinny być złożone oświadczenie lub informacja, do dnia złożenia oświadczenia lub informacji.

Podanie nieprawdy lub zatajenie prawdy w oświadczeniu majątkowym, powoduje natomiast odpowiedzialność na podstawie art. 233 § 1 Kodeksu karnego. Konsekwencją tego jest utrata mandatu (skazanie prawomocne – utrata prawa wybieralności – a w konsekwencji i utrata mandatu) i możliwość zwolnienia z pracy (bez wypowiedzenia) z uwagi na popełnienie przestępstwa.