Konta osobiste po umowie o rozdzielności majątkowe

Pytanie:

"Małżonkowie zawarli umowę o rozdzielności majątkowej i następnie dokonali podziału majątku. Podział majątku nie uwzględniał kont osobistych małżonków. Po pewnym czasie małżonkowie rozwodzą się. Co stanowi majątek wspólny w momencie rozwodu, jeśli rozpatrywać tylko pieniądze na kontach? "

Odpowiedź prawnika: Konta osobiste po umowie o rozdzielności majątkowe

Na wstępie należy wskazać, iż zgodnie z art. 51 k.r.o. w razie umownego ustanowienia rozdzielności majątkowej, każdy z małżonków zachowuje zarówno majątek nabyty przed zawarciem umowy, jak i majątek nabyty później. W tym miejscu warto również wymienić przypadki, w których określony dochód z mocy ustawy - nawet w sytuacji braku umowy między małżonkami - wchodzi do majątku odrębnego każdego z małżonków, z tym zastrzeżeniem, iż małżonkowie nie postanowili inaczej w umowie małżeńskiej majątkowej, (art 33 k.r.o.):

  • powstały przed powstaniem wspólności ustawowej, tj. przed zawarciem związku małżeńskiego,

  • otrzymany przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił,

  • z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę; nie dotyczy to jednak renty należnej poszkodowanemu małżonkowi z powodu całkowitej lub częściowej utraty zdolności do pracy zarobkowej albo z powodu zwiększenia się jego potrzeb lub zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość,

  • z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków,

  • powstały w zamian za składniki majątku osobistego, np. kwota pochodząca ze sprzedaży przedmiotów stanowiących wyłączną własność jednego z małżonków.

Do majątku wspólnego małżonków wchodzą natomiast (art. 31 ust. 2 k.r.o.):

  1. pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków, w tym renta należna poszkodowanemu małżonkowi z powodu całkowitej lub częściowej utraty zdolności do pracy zarobkowej albo z powodu zwiększenia się jego potrzeb lub zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość

  2. dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków, np. z prowadzonej działalności gospodarczej, wynajmu nieruchomości należącej do jednego z małżonków, a także z praw autorskich i praw pokrewnych, praw własności przemysłowej oraz innych praw twórcy,

  3. środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków.

Stąd, w przypadku gdy umowa wprowadzająca rozdzielność majątkową między małżonkami została zawarta po zawarciu związku małżeńskiego, a zatem po ukonstytuowaniu się wspólności małżeńskiej majątkowej, do majątku wspólnego wchodziły środki pieniężne z tytułów wymienionych w pkt 1-3 powyżej.

Jeżeli zatem na kontach każdego z małżonków znajdowały się wpłaty ze wskazanych w pkt 1-3 tytułów, to stanowić one będą majątek wspólny, o ile powstały w okresie od powstania wspólności ustawowej (zawarcie związku małżeńskiego) - do dnia jej ustania (data wskazana w umowie małżeńskiej majątkowej). Nie wejdą natomiast w jego skład środki pieniężne pochodzące z tytułów określonych w art. 33 k.r.o.

Co ważne majątek, który był uprzednio objęty małżeńską wspólnością ustawową, może zostać podzielony pomiędzy małżonkami jeszcze przed orzeczeniem rozwodu (art. 46 k.r.o. w zw. z art. 1037 k.c.) i wówczas w skład majątków odrębnych każdego z nich wejdą - w miejsce udziałów w majątku wspólnym - przedmioty majątkowe otrzymane w wyniku jego podziału. Małżonkowie mogą też dokonać rozliczeń przewidzianych w art. 45 k.r.o. (M.Sychowicz [w:] „Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Komentarz”, Kazimierz Piasecki [red.]). Wynika to z faktu, iż z chwilą wprowadzenia ustroju rozdzielności majątkowej przestaje istnieć ustrój ustawowy i związana z nim wspólność łączna (bezudziałowa, niepodzielna w czasie trwania małżeństwa), a majątek dotychczas objęty tą wspólnością staje się współwłasnością w częściach ułamkowych.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika