Kontakty z dzieckiem - kodeks rodzinny i opiekuńczy

Pytanie:

"Jak należy definiować kontakty z dzieckiem na tle przepisów kodeksu rodzinnego, czy mogą to być również kontakty drogą telefoniczną?"

Odpowiedź prawnika: Kontakty z dzieckiem - kodeks rodzinny i opiekuńczy

Kontakty rodzica z dzieckiem określone zostały w przepisie art. 113 § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Przez kontakty rozumie się m. in. przebywanie z dzieckiem, bezpośrednie porozumiewanie się, utrzymywanie korespondencji.
Art. 113 § 2. Kontakty z dzieckiem obejmują w szczególności przebywanie z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu) i bezpośrednie porozumiewanie się, utrzymywanie korespondencji, korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej.
Kontakty rodzica z dzieckiem można uporządkować w dwóch grupach. Pierwsza, obejmuje kontakty bezpośrednie, czyli przebywanie z dzieckiem i bezpośrednie porozumiewanie się z nim, a druga grupa kontakty pośrednie, czyli utrzymywanie korespondencji z dzieckiem oraz korzystanie z innych środków porozumiewania się z nim na odległość.

Należy podkreślić, że sposoby utrzymywania kontaktu z dzieckiem przez rodziców, określone w przepisie art. 113 § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, mają jedynie charakter przykładowy i nie wyczerpują wszystkich możliwych sposobów kontaktu z dzieckiem. Możliwe są kontakty realizowane w innych formach, nieuwzględnionych w tym przepisie.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika