Kontrola nad wykonywaniem władzy rodzicielskiej
Pytanie:
"Matka najchętniej chciałaby dla swojego spokoju psychicznego, a także dla spokoju nowej założonej przez siebie rodziny ograniczyć lub nawet pozbawić władzy rodzicielskiej swojego byłego konkubenta, którego nieprzewidywane, nieregularne wizyty podyktowane chęcią spotkania się z córką wprowadzają niepokój w rodzinie. Ojciec mimo tego, że dąży do kontaktów z córką zawodzi czasem zaufanie dziecka (np. obiecując jej spotkanie), nie płaci alimentów (pracuje „na czarno”), podburza córkę przeciw matce, sprawia, że po spotkaniach dziewczynka jest "zamyślona". Poza tym miała miejsce raz sytuacja (nie potwierdzona), która może świadczyć (ale nie musi) o pedofilskich skłonnościach ojca dziecka. Dziecko stwierdziło: „Leżeliśmy w łóżku z tatą (w ubraniach) i się "grzaliśmy". Matka mimo to, nie chciałaby osobiście uczestniczyć i kontrolować przebiegu spotkań. Wobec braku dowodów czy uzasadnione jest wnioskowanie o pozbawienia lub ograniczenia władzy rodzicielskiej czy może istnieją jakieś inne formy kontroli czy nadzoru nad spotkaniami, np. kontrola kuratora? Jeśli tak- czy i ile wnioskodawczyni musiałaby zapłacić kuratorowi?"
Odpowiedź prawnika: Kontrola nad wykonywaniem władzy rodzicielskiej
Podstawową zasadą prawa rodzinnego jest dobro dziecka i działania rodziców i organów państwowych (tj. sąd czy prokurator) są podporządkowane tej zasadzie w pierwszej kolejności. Dlatego dobro dziecka powinno przed wszystkim mieć wpływ na decyzję o regulacji wykonywania władzy rodzicielskiej przez ojca dziecka. Niewątpliwie pozbawienie ojca władzy rodzicielskiej jest środkiem daleko idącym i powinien być uzasadniony przede wszystkim istniejącymi okolicznościami. Pozbawienie władzy rodzicielskiej jest możliwe wówczas, gdy władza rodzicielska nie może być wykonywana w wyniku trwałej przeszkody albo gdy rodzic nadużywa władzy rodzicielskiej lub w sposób rażący zaniedbuje swe obowiązki względem dziecka. Pozbawienie władzy rodzicielskiej ojca wymagało by w takiej sytuacji udowodnienia negatywnego wpływu ojca na dziecko oraz udowodnienia podejrzeń dotyczących wykorzystywania seksualnego dziecka.
W sytuacji, gdy dobro dziecka jest zagrożone możliwe jest złożenie do sądu opiekuńczego wniosku o ustanowienie kuratora celem nadzorowania wykonywania władzy rodzicielskiej przez ojca. Wynagrodzenie kuratora pokrywane jest z majątku osoby na której rzecz kurator został ustanowiony, a jeśli ta osoba nie ma majątku, z majątku osoby która wnioskowała o ustanowienie kuratora. Przepisy nie regulują konkretnej wysokości wynagrodzenia kuratora. Jeżeli potwierdzą się przypuszczenia dotyczące wykorzystywania seksualnego dziecka można złożyć do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?