Kopia protokołu z przesłuchania
Pytanie:
"Syn podczas przesłuchania na policji zażądał kopii protokołu przesłuchania. Na jakiej podstawie odmówiła Policja ich wydania. Czy miała takie prawo, jeżeli tak, to kiedy będzie mógł je przeczytać i dostać? Po przesłuchaniu został postawiony do dyspozycji prokuratury i zatrzymany. Czy jest możliwe połączenie dwóch spraw karnych z jednego paragrafu jeżeli jedna z nich jest w Sądzie, a druga w postępowaniu przygotowawczym? Czy należy skierować jakieś pismo do Sadu lub Prokuratury?"
Odpowiedź prawnika: Kopia protokołu z przesłuchania
W postępowaniu przygotowawczym jeżeli ustawa nie stanowi inaczej stronom, obrońcom, pełnomocnikom i przedstawicielom ustawowym udostępnia się akta, umożliwia sporządzanie odpisów i kserokopii oraz wydaje odpłatnie uwierzytelnione odpisy lub kserokopie tylko za zgodą prowadzącego postępowanie przygotowawcze. Za zgodą prokuratora akta w toku postępowania przygotowawczego mogą być w wyjątkowych wypadkach udostępnione innym osobom. Zatem prowadzący postępowanie jest decydentem w tej sprawie. Po przekazaniu prowadzącym postępowanie jest prokurator. Może on przekazać sprawę do prowadzenia Policji. Organ, który w danym momencie prowadzi sprawę w postępowaniu przygotowawczym decyduje o możliwości sporządzania kserokopii. Pamiętać należy, że nie powinien on odmawiać zgody na przejrzenie akt przez strony, jeżeli to może nastąpić bez wyrządzenia istotnej szkody interesom prowadzonego śledztwa (dochodzenia). Kwestia połączenia spraw nie jest wcale taka jasna. Jeżeli na podstawie okoliczności, które wyszły na jaw w toku rozprawy, oskarżyciel zarzucił oskarżonemu inny czyn oprócz objętego aktem oskarżenia, sąd może za zgodą oskarżonego rozpoznać nowe oskarżenie na tej samej rozprawie, chyba że zachodzi konieczność przeprowadzenia postępowania przygotowawczego co do nowego czynu. Mówiąc prościej jeśli oskarżony popełnił dwie kradzieże, to może to być rozpoznane w jednym postępowaniu sądowym. W zależności od przesłanek Sąd zakwalifikuje wtedy takie dwa przestępstwa jako czyn ciągły lub ciąg przestępstw. Pismo (wniosek) może być skierowany do prokuratury. Okoliczności o popełnieniu innego przestępstwa, kwalifikowanego z tego samego przepisu powinny wyjść na jaw w postępowaniu sądowym. Warunkiem połączenia jest zarzucenie tego czynu przez prokuratora. Jeżeli nie doszło do tego można wnioskować, że prokurator uznał, iż nie zachodzą warunki do połączenia.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?