Kopie świadectw w aktach byłego pracownika

Pytanie:

Czy pracodawca pozostawia w aktach osobowych pracownika, z którym została rozwiązana umowa o pracę, kopie jego świadectwa szkolnego oraz wcześniejszych świadectw pracy? Czy też jest zobowiązany wydać byłemu pracownikowi kopie tych dokumentów wraz z aktualnym świadectwem pracy?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Pracodawca może przechowywać dokumenty dotyczące danego pracownika. Do takich w szczególności należy kopia świadectwa pracy. Ponadto należy zaznaczyć, że oryginały dokumentów takich jak świadectwa maturalne, dyplomy itp. muszą być pracownikowi bezwzględnie zwrócone w dniu jego odejścia z pracy.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

  • 19.5.2016

    Urlop ojcowski - Kiedy przysługuje urlop ojcowski i w jakim wymiarze?

    Pracownicy – ojcowie, mogą korzystać z urlopu ojcowskiego od 2010 roku. Instytucja ta została wprowadzona do Kodeksu pracy ustawą z dnia 6 grudnia 2008 roku o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz (...)

  • 29.1.2018

    Będą elektroniczne legitymacje szkolne?

    Możliwość wydawania uczniom elektronicznych legitymacji szkolnych – to założenie projektu rozporządzenia w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych.

  • 27.4.2018

    Nowe wzory świadectw, arkuszy ocen i e-legitymacje

    Zgodnie z przepisami nowego rozporządzenia, już od września 2018 r., szkoły będą mogły wydawać uczniom i słuchaczom, a także niepełnosprawnym dzieciom w przedszkolach – odpowiednio legitymacje (...)

  • 12.9.2018

    Wypowiedzenie umowy o pracę - wszystko, co musisz wiedzieć

    Tematem artykułu jest zagadnienie wypowiedzenia i rozwiązania umowy o pracę oraz wskazanie przykładowych błędów, jakie w tych sytuacjach popełniają strony stosunku pracy. Omówione (...)

  • 7.12.2004

    Jak prowadzić akta pracownicze? (część I)

    Od 1 stycznia 2004 r. do kodeksu pracy wprowadzony został dodatkowy przepis (art. 22[1]), mówiący o tym jakie dane osobowe mogą być przedmiotem zainteresowania przyszłego pracodawcy w trakcie spotkania (...)