Korekta powierzchni użytkowej lokalu
Pytanie:
"W spółdzielni mieszkaniowej przeprowadzono ponowny pomiar powierzchni lokalu użytkowego. Zarząd uchwałą z dnia 2005-06-09 zatwierdził zmienioną wielkość lokalu jako 177,93 m2 w miejsce dotychczasowych 188,23 m2. Różnica 10,30 wynikała z zaliczenia do lokalu użytkowego powierzchni stanowiącej własność wspólną. Odpowiednie poprawki uwzględniono w zasobach spółdzielni. Uchwała weszła w życie z dniem 09-06-2005 r. Od kiedy należałoby uwzględnić zmiany, czy spółdzielnia jest zobowiązana skorygować opłaty uiszczane przez 3 lata wstecz?"
Odpowiedź prawnika: Korekta powierzchni użytkowej lokalu
W zakresie w jakim zostały wnoszone opłaty od powierzchni większej niż w rzeczywistości spółdzielnia mieszkaniowa stała się podmiotem wzbogaconym. Bowiem właściciel spełniał świadczenie (opłaty) w wysokości większej niż był do tego zobowiązany. Uchwała zarządu określiła rzeczywistą wielkość lokalu. Tym samym podmiot, który spełnił świadczenie w większej wysokości niż był do tego zobowiązany może żądać jego zwrotu, w tym konkretnym przypadku za okres trzech lat. Oczywiście powstała nadpłatę może też zaliczyć na poczet przyszłych opłat za zarządzanie nieruchomością wspólną.
Dochodzić roszczenia można w postępowaniu przed sądem cywilnym w drodze procesu.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?