Korzystanie z działki obciążonej użytkowaniem
Pytanie:
"W darowiźnie wraz z żoną od teściowej otrzymałem 1/2 nieruchomości (z wpisów w KW wynikało, że jest parterowy dom). Druga połówka była własnością teściowej, która była obciążona dożywotnim użytkowaniem ustanowionym przez nią na rzecz jej drugiego męża, który w akcie darowizny zrzekł się ustanowionego użytkowania do 1/2. Po otrzymaniu tej darowizny za zgodą darczyńcy na przestrzeni 5 lat rozbudowaliśmy z żoną dom parterowy wykonując nadbudowę, powiększając powierzchnię użytkową o 100%. Po rozbudowie nie nastąpiło wydzielenie lokali ani zniesienie współwłasności. Czy użytkownik, drugi mąż teściowej, ma jakiekolwiek prawa do rozbudowanej części? Jak w praktyce z tych samych rzeczy może korzystać właściciel i użytkownik?"
Odpowiedź prawnika: Korzystanie z działki obciążonej użytkowaniem
Użytkowanie jest ograniczonym prawem rzeczowym, polegającym na tym, że użytkownik ma prawo do używania rzeczy i do pobierania jej pożytków. Użytkowanie wieczyste obciąża całą rzecz, łącznie z jej częściami składowymi i przynależnościami, jeżeli przynależności strony nie wyłączyły spod użytkowania w umowie.
Istotnym jest, że wykonywanie użytkowania nieruchomości można ograniczyć do jej oznaczonej części. Nie wiemy czy tak właśnie było w Państwa przypadku, czy użytkownik otrzymał prawo do korzystania z określonej części, np. z parteru domu albo z pokoju itp. - ograniczenie takie musi określać umowa (tak SN z 3 marca 1987 r., III CZP 6/87).
Z opisu sytuacji wynika raczej, że użytkowanie nie zostało ograniczone do oznaczonej części, lecz ustanowione na udziale we własności zamiast na całej nieruchomości. Zgodnie z orzeczeniem SN z dnia 28 marca 1980 r., III CZP 11/80, dopuszczalne jest ustanowienia użytkowania na udziale we własności nieruchomości. Uprawnienia użytkownika są więc kształtowane przez treść użytkowania wieczystego oraz zakres prawa współwłaścicielki (teściowej). Współwłaściciel ma prawo do współkorzystania i współposiadania całej rzeczy. Możliwe jest, by współwłaściciele umówili się, z której części będzie korzystał każdy z nich (jest to tzw. podział do korzystania), ale z opisu nie wynika, by to nastąpiło. W związku z tym należałoby przyjąć, że użytkowanie wieczyste obciąża także nowo dobudowaną część domu. Użytkownik ma prawo dożywotnio korzystać z nieruchomości, z domu. W praktyce prawa użytkownika do korzystania, do posiadania są dość zbliżone do praw właściciela, z poniższymi zastrzeżeniami.
-
Użytkownik może zakładać w pomieszczeniach nowe urządzenia w takich granicach jak najemca
-
Użytkownik obowiązany jest dokonywać napraw i innych nakładów związanych ze zwykłym korzystaniem z rzeczy. O potrzebie innych napraw i nakładów powinien niezwłocznie zawiadomić właściciela i zezwolić mu na dokonanie potrzebnych robót. Jeżeli użytkownik poczynił nakłady, do których nie był obowiązany, stosuje się odpowiednio przepisy o prowadzeniu cudzych spraw bez zlecenia.
-
Użytkownik obowiązany jest zachować substancję rzeczy oraz jej dotychczasowe przeznaczenie.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?