Korzystanie z linków innych stron

Pytanie:

Czy na swojej stronie (o celach komercyjnych) mogę bezpłatnie zamieszczać bez pytania linki do innych stron, znalezionych w Internecie - czyli tworzyć coś na zasadzie mini-portalu (inni znajdują te liki na mojej stronie i mogą przejść do tak zareklamowanej strony). Jaka ustawa reguluje poczynania w tym zakresie?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

W polskim prawie stosuje się tutaj ogólne zasady prawa autorskiego oraz innych ustaw w zakresie ochrony dóbr osobistych, znaków towarowych czy tez nazwy przedsiębiorstwa, bądź zasad ochrony konkurencji. Jeżeli zamieszczenie linków do czyjejś strony naruszałoby prawa autorskie, czy też inne z wymienionych, np. prawo do nazwy - należy liczyć się z konsekwencjami w postaci dochodzenia przez pokrzywdzonych ochrony na drodze sądowej. Poprzez zamieszczenie linku autor strony stwarza wrażenie, że ten, czyjego link jest zamieszczony w jakiś sposób popiera jego działalność, czy też ma związek z autorem. Takie wrażenie może wpłynąć na zwiększenie zaufania do autora strony z odesłaniami, może jednak także stanowić czyn nieuczciwej konkurencji. Lepiej najpierw starannie zbadać sytuację (zwłaszcza, że strona ma mieć charakter komercyjny - ma w założeniu przynosić zysk jej twórcy), a najlepiej - zapytać o zgodę właścicieli i twórców stron - to nic nie kosztuje, a jest wyrazem grzeczności i uczciwości.

Tagi:  link, strona, Internet,

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

  • 18.9.2018

    Umowa zlecenie - Co musisz wiedzieć o umowie zlecenie

    Z tego tekstu dowiesz się, czym umowa zlecenie różni się od umowy o dzieło. Czy zlecenie obejmuje wyłącznie dokonywanie czynności prawnych? Czy w każdym czasie możesz wypowiedzieć umowę (...)

  • 24.9.2018

    Nauka w publicznych przedszkolach jest bezpłatna

    Zmuszanie rodziców do kupowania książek, kart obserwacji, kart pracy jest nieuprawnionym nakładaniem na rodziców dodatkowych opłat za korzystanie przez ich dzieci z wychowania przedszkolnego. (...)

  • 11.10.2018

    Okres wypowiedzenia - Ile wynosi i kiedy możliwe jest skrócenie okresu wypowiedzenia?

    Regulacje Kodeksu pracy przewidują zasadniczo dwa wypadki, których możliwe jest skrócenie okresu wypowiedzenia. Pierwszy wynika z art. 36 § 6 k.p., zgodnie z którym strony mogą (...)

  • 10.4.2017

    Dziecko 6-letnie w przedszkolu bez opłaty

    Ministerstwo Edukacji Narodowej przypomniało, że zgodnie z przepisami możliwość pobierania opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego obejmuje dzieci w wieku do 5 lat. Od 1 stycznia 2017 (...)

  • 8.5.2013

    Dwa słowa o plikach cookies

    Wprawdzie od wejścia w życie zmiany minęło już trochę czasu, warto jednak choć na chwilę powrócić do tematu aby pokazać, jak polityka zarządzania ciasteczkami jest istotna dla administratorów (...)