Koszty eksploatacji nieruchomości w spółdzielni

Pytanie:

"W wyniku złych decyzji Rady Nadzorczej w Spółdzielni Mieszkaniowej powstało zadłużenie wewnętrzne jej członków. Zadłużenie to powstało, poprzez zaniżanie stawek za ciepłą wodę zużywaną przez mieszkańców. Zadłużenie to jest udokumentowane. Do tej pory nie obciążono bezpośrednio żadnymi kwotami mieszkańców z tytułu tego zadłużenia. Likwidację tego zadłużenia Zarząd planuje w latach następnych poprzez uzyskiwanie nadwyżki na eksploatacji podstawowej. W sumie od 01.01.2005 r. do 31.12.2006 r. koszty podgrzania wody były wyższe od kwot którymi obciążono mieszkańców o 300 tys zł. Spółdzielnia mieszkaniowa sama eksploatuje kotłownie i sama wytwarza ciepło na swoje potrzeby. Czy spółdzielnia mieszkaniowa może żądać od mieszkańców wyodrębniających się na mocy znowelizowanej ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych spłaty przypadającego na ich lokale zadłużenia wewnętrznego, powstałego w wyniku nie rozliczania w trzech latach poprzednich całkowitych kosztów podgrzania wody."

Odpowiedź prawnika: Koszty eksploatacji nieruchomości w spółdzielni

Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych na członkach spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali, jak też na członkach spółdzielni będących właścicielami lokali, ciąży obowiązek uczestniczenia w pokrywaniu kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na ich lokale, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni przez uiszczanie opłat zgodnie z postanowieniami statutu. W przypadku wystąpienia różnicy między kosztami eksploatacji i utrzymania danej nieruchomości, zarządzanej przez spółdzielnię, a przychodami z opłat wnoszonych przez członków spółdzielni na pokrycie tych kosztów, spółdzielnia powinna zwiększyć odpowiednio przychody lub koszty eksploatacji i utrzymania danej nieruchomości w roku następnym. Podstawę ku temu daje art. 6 ust. 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Jednakże zgodnie z tym przepisem spółdzielnia może domagać się pokrycia różnicy w kosztach utrzymania lokali a rzeczywiście pokrytymi przez członków spółdzielni w następnym roku. Przepis ten precyzuje wyrok Sądu Najwyższego - Izby Cywilnej z dnia 11 stycznia 2006 r. sygn. akt II CSK 30/05, w którym Sąd Najwyższy stwierdził, że jeżeli taka różnica powstanie, powinna ona być skorygowana przez spółdzielnię przy ustalaniu wysokości opłat eksploatacyjnych, i to nie dopiero w następnym roku obrachunkowym, ale możliwie jak najszybciej. Zgodnie z w/w orzeczeniem Sądu Najwyższego art. 6 ust. 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych nie upoważnia rady nadzorczej ani walnego zgromadzenia do podjęcia uchwały obciążającej członków obowiązkiem pokrycia nadwyżki kosztów nad przychodami gospodarki zasobami mieszkaniowymi spółdzielni.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika