Koszty uczestników postępowania nieprocesowego
Pytanie:
"Kto ponosi koszty zniesienia współwłasności w przypadku, gdy jeden współwłaściciel domaga się podziału na drodze sądowej, nie proponując wcześniej rozsądnego podziału i negując propozycje drugiej strony? Czy koszty sądowe, wpisu oraz biegłego powołanego do oszacowania wartości przedmiotu sporu ponosi wnioskodawca czy obie strony - a jeżeli tak, to w jakich udziałach?"
Odpowiedź prawnika: Koszty uczestników postępowania nieprocesowego
Zasadą jest, że do uiszczenia kosztów sądowych obowiązana jest strona, która wnosi do sądu pismo podlegające opłacie lub powodujące wydatki. Każdy uczestnik ponosi koszty postępowania związane ze swym udziałem w sprawie. Jeżeli jednak uczestnicy są w różnym stopniu zainteresowani w wyniku postępowania lub interesy ich są sprzeczne, sąd może stosunkowo rozdzielić obowiązek zwrotu kosztów lub włożyć go na jednego z uczestników w całości. To samo dotyczy zwrotu kosztów postępowania wyłożonych przez uczestników. Jeżeli interesy uczestników są sprzeczne, sąd może włożyć na uczestnika, którego wnioski zostały oddalone lub odrzucone, obowiązek zwrotu kosztów postępowania poniesionych przez innego uczestnika. Jak wynika z powyższego wnioskodawca nie ma obowiązku załatwiania sprawy o zniesienie współwłasności na drodze polubownej i uzgadniania projektu podziału. Współwłaściciel ma pełne prawo wystąpienia do sądu z takim żądaniem
Od wniesionego wniosku wnioskodawca musiał dokonać stosownej opłaty. Opłata zależy od tego, co ma być przedmiotem postępowania
- dział spadku
- zniesienie współwłasności
- podział majątku wspólnego po ustaniu małżeńskiej wspólności majątkowej
W sprawach dotyczących działu spadku opłata wyniesi 500 złotych. Jeżeli wniosek zawiera zgodny projekt działu spadku, kwota jest niższa - 300 złotych. Przy czym jeśli dział spadku jest połączony ze zniesieniem współwłasnośći, opłata wynosi odpowiednio 1000 zł oraz 600 zł przy zgodnym wniosku.
Zniesienie współwłasności podlega stałej opłacie w kwocie 1.000 złotych. Jeżeli wniosek zawiera zgodny projekt zniesienia współwłasności, pobiera się opłatę stałą w kwocie 300 złotych.
Wniosek o podział majątku wspólnego po ustaniu małżeńskiej wspólności majątkowej kosztował będzie 1.000 złotych, przy zgodnym podziale kwota obniża się do 300 złotych.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?