Koszty zarządu nieruchomości

Pytanie:

"Jak można wypowiedzieć koszty zarządu spółdzielni mieszkaniowej na nieruchomość, dla której posiadamy wyodrębnioną własność, jednocześnie jesteśmy członkiem spółdzielni dla trzech innych lokali i nieruchomości. Nasza Spółdzielnia spożywców jest członkiem Spółdzielni Mieszkaniowej i właścicielem z tytułu posiadania własnościowego prawa do 4 lokali. W roku bieżącym aktem notarialnym zawarliśmy umowę ustanowienia odrębnej własności jednego lokalu użytkowego i przeniesienia jego własności wraz z nieruchomością w częściach przypisanych z podziału. Lokal znajduje się na gruncie, gdzie występują trzy odrębne lokale i trzech właścicieli. Dwóch zrezygnowało z członkostwa Spółdzielni po zawarciu umowy o wyodrębnionej własności. Natomiast moja Spółdzielnia z racji posiadania praw własności do 4 innych lokali jest nadal członkiem Spółdzielni Mieszkaniowej. Spółdzielnia Mieszkaniowa, co miesiąc obciąża nas bardzo wysokimi kosztami zarządu dla wyodrębnionej nieruchomości aktem notarialnym (administracji, sprzątanie, odśnieżanie itp.) z wysokością, których się nie zgadzamy, bowiem są nieadekwatne do wykonywanych usług w zakresie zarządu omawianą nieruchomością. W świetle powyższego interesuje mnie, w jaki sposób moja Spółdzielnia nie wypowiadając członkowska w Spółdzielni Mieszkaniowej może wypowiedzieć koszty zarządu nieruchomości, na którą posiadamy wyodrębnioną własność."

Odpowiedź prawnika: Koszty zarządu nieruchomości

Na wstępie należy przybliżyć jakie są koszta zarządu nieruchomości i co się na to składa. Na koszty zarządu nieruchomością wspólną składają się w szczególności: wydatki na remonty i bieżącą konserwację, opłaty za dostawę energii elektrycznej i cieplnej, gazu i wody, w części dotyczącej nieruchomości wspólnej, oraz opłaty za antenę zbiorczą i windę, ubezpieczenia, podatki i inne opłaty publicznoprawne, chyba że są pokrywane bezpośrednio przez właścicieli poszczególnych lokali, wydatki na utrzymanie porządku i czystości, wynagrodzenie członków zarządu lub zarządcy. Do uiszczenia tych kosztów właściciele są zobowiązani. Należy pamiętać, że zarząd ma prawo podejmowania tylko czynności zwykłego zarządu. Te, które przekraczają zakres zwykłego zarządu muszą być poprzedzone zgodą w drodze uchwały właścicieli lokali. Między innymi zakres czynności zwykłego zarządu przekracza ustalenie wysokości opłat na pokrycie kosztów zarządu. Uchwały zapadają większością głosów. W razie, gdy jeden z właścicieli się nie zgadza z uchwałą podjętą może zaskarżyć uchwałę do sądu z powodu jej niezgodności z przepisami prawa lub z umową właścicieli lokali albo jeśli narusza ona zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną lub w inny sposób narusza jego interesy. Można też nie wyrazić zgody na ustalenie opłat na pokrycie kosztów zarządu. Przy tym rozwiązaniu jednak zarząd może wystąpić do sądu o wydanie rozstrzygnięcia. Pod uwagę należy wziąć, że spółdzielnia ma obowiązek zarządzania nieruchomościami stanowiącymi jej mienie lub nabyte na podstawie ustawy mienie jej członków oraz, że spółdzielnia może zarządzać nieruchomością nie stanowiącą jej mienia lub mienia jej członków na podstawie umowy zawartej z właścicielem (współwłaścicielami) tej nieruchomości. Koszty zarządu mogą być określone w statucie spółdzielni i wtedy do takich opłat zobowiązany jest właściciel. Może jednak kwestionować ich wysokość i zasadność.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika