Koszty zużycia wody

Pytanie:

"Czy wodomierze domowe (zainstalowane na budynku niezależnie od zainstalowanych wodomierzy mieszkaniowych) są częścią wspólną Wspólnoty? Nie należą one do Wspólnoty, ale na ich podstawie naliczane są koszty zużycia wody. Czy obciążanie kosztami zużycia wody na ich podstawie, a nie na podstawie wodomierzy mieszkaniowych jest zgodne z prawem?"

Odpowiedź prawnika: Koszty zużycia wody

Ustawa o własności lokali stanowi, iż właściciel ponosi wydatki związane z utrzymaniem jego lokalu. Nadto jest obowiązany utrzymywać swój lokal w należytym stanie, przestrzegać porządku domowego, uczestniczyć w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej, korzystać z niej w sposób nie utrudniający korzystania przez innych współwłaścicieli oraz współdziałać z nimi w ochronie wspólnego dobra. Tak więc, na podstawie wodomierzy zainstalowanych w poszczególnych mieszkaniach, właściciel ponosi koszty utrzymania swojego lokalu. Ponadto należy pamiętać o kosztach zarządu nieruchomością wspólną, na które składają się w szczególności: 1) wydatki na remonty i bieżącą konserwację, 2) opłaty za dostawę energii elektrycznej i cieplnej, gazu i wody, w części dotyczącej nieruchomości wspólnej, oraz opłaty za antenę zbiorczą i windę, 3) ubezpieczenia, podatki i inne opłaty publicznoprawne, chyba że są pokrywane bezpośrednio przez właścicieli poszczególnych lokali, 4) wydatki na utrzymanie porządku i czystości, 5) wynagrodzenie członków zarządu lub zarządcy. Tak więc wodomierze całej nieruchomości dotyczą zużycia wody dla nieruchomości, a ponoszenie kosztów tego zużycia należy także do obowiązków właściciela lokalu we wspólnocie mieszkaniowej.

 


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika