Krajowy Rejestr Karny skazanych
Pytanie:
"Czy uchylanie się od płacenia alimentów i wyrok uprawniający komornika do ściągania należności jest wykroczeniem lub przestępstwem, które powinno się znaleźć w Krajowym Rejestrze Karnym?"
Odpowiedź prawnika: Krajowy Rejestr Karny skazanych
Przestępstwem zgodnie z kodeksem karnym jest popełnienie społecznie szkodliwego, zawinionego czynu zabronionego pod groźbą kary przez ustawę obowiązującą w czasie kiedy doszło do jego popełnienia. By można mówić o konkretnej osobie przestępca musi dojść do popełnienia czynu zabronionego przez tą osobę, osądzenia – poprzez udowodnienie winy, skazania i uprawomocnienia się wyroku skazującego. Do tego czasu kodeks postępowania karnego każdemu gwarantuje zasadę niewinności dopóki nie zostanie udowodniona wina sprawcy – zasada domniemania niewinności. Odpowiadając na pytanie dotyczące niealimentacji należy powiedzieć, że takie przestępstwo przewiduje art. 209 kodeksu karnego. Stanowi on, że kto uporczywie uchyla się od wykonania ciążącego na nim z mocy ustawy lub orzeczenia sądowego obowiązku opieki przez niełożenie na utrzymanie osoby najbliższej lub innej osoby i przez to naraża ją na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Zatem niepłacenie, ale tylko uporczywe jest przestępstwem w świetle prawa polskiego. W Krajowym Rejestrze Karnym umieszcza się informacje o skazanych a nie o osobach, wobec których został wydany jakikolwiek wyrok (przykładowo przed sądem cywilnym – uprawniający do prowadzenia egzekucji). W KRK nie rejestruje się również osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa. Przestępstwo niealimentacji jest popełnione nie tylko, gdy dochodzi do uchylania się od płacenia alimentów. To uchylanie sie musi mieć znamiona uporczywości. Uporczywość w zasadzie zachodzi, gdy istnieje obiektywna możliwość płacenia zasądzonych alimentów, a strona zobowiązana tego nie czyni nie mając dowodów potwierdzających brak możliwości zapłaty w danych okolicznościach.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?