KRS a rozwiązanie umowy spółki jawnej
Pytanie:
"Do końca 2005 roku prowadziłam z mężem spółkę jawną. Z nowym rokiem rozwiązujemy spółkę i mąż poprowadzi dokładnie tę samą działalność jako osoba fizyczna. Mąż jako osoba fizyczna wstępuje we wszystkie prawa i obowiązki firmy, ciążące do tej pory na spółce. Nie mamy z mężem rozdzielności majątkowej, więc wciąż odpowiadamy za wszystkie zobowiązania firmy wspólnym majątkiem prywatnym. Czy możemy wybrać inny niż likwidacja sposób zakończenia działalności spółki? Czy możemy w uchwale postanowić jednomyślnie, że ten inny sposób, to będzie kontynuowanie działalności przez mojego męża, jako osoby fizycznej, z przejęciem przez niego wszystkich praw i obowiązków ciążących wcześniej na spółce (czyli przejęciem zobowiązań, należności, całego majątku spółki) i czy mąż musi rozliczyć się ze mną, jako byłym wspólnikiem, poprzez tworzenie zbędnych dokumentów bilansowych (prowadzimy PKPiR)? Co należy zgłosić w KRS przy takim zakończeniu działalności spółki, czy tylko wniosek o wykreślenie z KRS, czy także wniosek o zmianę wpisu - likwidacja/ rozwiązanie/ unieważnienie? Kiedy to należy zrobić i co do tych wniosków trzeba załączyć? Jakie są konsekwencje niewykonania tego? "
Odpowiedź prawnika: KRS a rozwiązanie umowy spółki jawnej
Pozostawienie wspólnikom prawa modyfikacji sposobu zakończenia działalności spółki nie niesie ryzyka dla wierzycieli spółki, albowiem wspólnicy nie mogą skutecznie wobec osób trzecich modyfikować odpowiedzialności za zobowiązania spółki. Wspólnicy mogą również porozumieć się co do sposobu zakończenia działalności spółki po zajściu powodów jej rozwiązania. Tylko w tym przypadku wymagana jest opisana zgoda wierzyciela wspólnika oraz syndyka. Do uzgodnienia innego sposobu zakończenia działalności niż wcześniej określony w umowie spółki konieczna jest zmiana pierwotnej umowy. Wspólnicy mogą przyjąć różne sposoby zakończenia działalności:
- przez podział majątku między sobą z rozdzieleniem kwot podlegających zaspokojeniu przez każdego wobec wierzycieli spółki,
- połączenie z inną spółką handlową,
- przez przeniesienie majątku spółki jawnej na spółkę kapitałową,
- przez zawiązanie spółki kapitałowej,
- przez przejęcie przedsiębiorstwa tejże spółki przez jednego lub kilku wspólników,
- przez zbycie przedsiębiorstwa spółki jawnej osobie trzeciej,
- przez wniesienie tego przedsiębiorstwa w formie wkładu (aportu) wspólników do zakładanej lub istniejącej już innej spółki handlowej lub cywilnej.
W przypadku rozwiązania spółki w trybie łączenia, spółka jawna jako spółka przejmowana lub łącząca się zostaje rozwiązana w dniu wykreślenia bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego. Jeśli wspólnicy wybiorą określony sposób rozwiązania spółki bez likwidacji, to nie jest potrzebny wniosek o zmianę wpisu. Wniosek ten bowiem jest związany z otwarciem likwidacji spółki. Jeżeli wspólnicy wybiorą sposób określony w punkcie pierwszym, wystarczy sam wniosek o wykreślenie spółki. Jeżeli wspólnicy chcą zakończyćdziałalność spółki jawnej w sposób określony w punkcie 5, spisują odpowiednią umowę i załączają ją do wniosku o wykreślenie spółki z KRS-u. Wspólnicy przed podpisaniem takiej umowy nie muszą sporządzać bilansu, ale warto, by zrobili spis inwentarza. Jeśli wspólnicy nie złożą wniosku o wykreślenie spółki, spółka ta nadal będzie istnieć w świetle prawa.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?