Księgowość w spółce jawnej

Pytanie:

"Spółka z o.o. jest udziałowcem spółki jawnej (zakładając, że jest taka możliwość). Spółka jawna nie musi stosować przepisów ustawy o rachunkowości, jeżeli jej przychody za ostatni rok są niższe niż 800 000 EUR. Czy spółka jawna, w której jednym z udziałowców jest sp. z o.o., a drugim osoba fizyczna może prowadzić uproszczoną księgowość pod warunkiem nie przekroczenia 800 000 EUR za poprzedni rok obrotowy, czy też to, że udziałowcem spółki jawnej jest spółka z o.o. zmienia tę sytuację? "

Odpowiedź prawnika: Księgowość w spółce jawnej

To, czy wspólnik spółki jawnej jest osobą fizyczną, czy też osobą prawną będzie miało znaczenia dla prowadzenia uproszczonej lub pełnej księgowości. Zgodnie z art. 2 ustawy o rachunkowości, jej przepisy stosuje się do  spółek handlowych (osobowych i kapitałowych, w tym również w organizacji) z wyjątkiem opisanym poniżej  Do stosowania ustawy nie są obowiązane osób fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 1 200 000 euro.

Z powyższego wynika, że tylko spółki jawne, których udziałowcami są osoby fizyczne (do momentu osiągnięcia określonego pułapu przychodów) nie podlegają ustawie o rachunkowości. Spółka jawna osób nie będących osobami fizycznymi (a więc również spółka, której jednym ze wspólników jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) jest obowiązana do stosowania ustawy o rachunkowości, a więc jest obowiązana do prowadzenia „pełnej” księgowości.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika