Księgowość w spółce jawnej

Pytanie:

Spółka z o.o. jest udziałowcem spółki jawnej (zakładając, że jest taka możliwość). Spółka jawna nie musi stosować przepisów ustawy o rachunkowości, jeżeli jej przychody za ostatni rok są niższe niż 800 000 EUR. Czy spółka jawna, w której jednym z udziałowców jest sp. z o.o., a drugim osoba fizyczna może prowadzić uproszczoną księgowość pod warunkiem nie przekroczenia 800 000 EUR za poprzedni rok obrotowy, czy też to, że udziałowcem spółki jawnej jest spółka z o.o. zmienia tę sytuację?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

To, czy wspólnik spółki jawnej jest osobą fizyczną, czy też osobą prawną będzie miało znaczenia dla prowadzenia uproszczonej lub pełnej księgowości. Zgodnie z art. 2 ustawy o rachunkowości, jej przepisy stosuje się do  spółek handlowych (osobowych i kapitałowych, w tym również w organizacji) z wyjątkiem opisanym poniżej  Do stosowania ustawy nie są obowiązane osób fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 1 200 000 euro.

Z powyższego wynika, że tylko spółki jawne, których udziałowcami są osoby fizyczne (do momentu osiągnięcia określonego pułapu przychodów) nie podlegają ustawie o rachunkowości. Spółka jawna osób nie będących osobami fizycznymi (a więc również spółka, której jednym ze wspólników jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) jest obowiązana do stosowania ustawy o rachunkowości, a więc jest obowiązana do prowadzenia „pełnej” księgowości.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: