Kto ma prawo wglądu do akt sądowych

Pytanie:

"Złożono wniosek o stwierdzenie nabycia spadku. Czy mamy prawo wglądu do załączników które przedłożyła strona w sądzie? "

Odpowiedź prawnika: Kto ma prawo wglądu do akt sądowych

Zakładamy, że wglądu żądają pozostali spadkobiercy, wymienieni we wniosku jako uczestnicy postępowania. Zgodnie z przepisem art. 9 kodeksu postępowania cywilnego strony i uczestnicy postępowania mają prawo przeglądać akta sprawy i otrzymywać wyciągi i odpisy z tych akt. Nawet, gdy sprawa jest rozpatrywana na posiedzeniu niejawnym, akta sprawy są zawsze jawne i uczestnicy mają wgląd do dokumentów stanowiących załączniki do akt. Akta można przeglądać w sekretariacie sądu, a za opłatą możliwe jest skserowanie akt.

Warto dodać, że poza stronami i uczestnikami (wraz z ich pełnomocnikami) nikt inny nie ma prawa przeglądania akt danej sprawy.  

Ponieważ stwierdzenie nabycia spadku odbywa się w postępowaniu nieprocesowym, należy również wskazać na treść art. 525 kpc, zgodnie z którym;

"akta sprawy dostępne są dla uczestników postępowania oraz za zezwoleniem przewodniczącego dla każdego, kto potrzebę przejrzenia dostatecznie usprawiedliwi".

Dodatkowo, zasady dostępu do akt precyzuje Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 23 lutego 2007r.- Regulamin urzędowania sądów powszechnych. Paragraf 92 tego rozporządzenia przewiduje, że:

"Udostępnienie stronie akt do przejrzenia oraz wydanie jej przedmiotów lub dokumentów złożonych w sprawie albo wydanie dokumentów na podstawie akt może nastąpić po wykazaniu przez nią tożsamości, a co do innych osób niż strona - po wykazaniu ponadto istnienia uprawnienia wynikającego z przepisów postępowania sądowego". 

Przeglądanie akt spraw odbywa się w obecności pracownika sądowego, a akt, do których złożono testament, pod kontrolą pracownika sądowego.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika