Kumulacja roszczeń w postępowaniu uproszczonym
Pytanie:
"Dłużnik nie regulował w pełnej wysokości lub w ogóle należności z tytułu czynszu najmu lokalu przez kilka miesięcy. Czy można w jednym pozwie uproszczonym dochodzić zapłaty roszczenia w łącznej wysokości przekraczającej kwotę 5 tysięcy, przy czym na kwotę ogólną składałyby się należności główne z tytułu niezapłaconych czynszów oraz skapitalizowane odsetki ustawowe od dokonanych z opóźnieniem wpłat. Czy pozew taki należałoby złożyć w Sądzie Rejonowym właściwości ogólnej? "
Odpowiedź prawnika: Kumulacja roszczeń w postępowaniu uproszczonym
Zgodnie z art. 505[1] kodeksu postępowania cywilnego, postępowanie uproszczone ma zastosowanie w sprawach należących do właściwości sądów rejonowych: 1) o roszczenia wynikające z umów, jeżeli wartość przedmiotu sporu nie przekracza pięciu tysięcy złotych, a w sprawach o roszczenia wynikające z rękojmi lub gwarancji jakości, jeżeli wartość przedmiotu umowy nie przekracza tej kwoty, 2) o zapłatę czynszu najmu lokali mieszkalnych i opłat obciążających najemcę oraz opłat z tytułu korzystania z lokalu mieszkalnego w spółdzielni mieszkaniowej bez względu na wartość przedmiotu sporu. Zgodnie z powyższym przepisem powództwa w sprawie o zapłatę czynszu najmu lokali mieszkalnych i opłat obciążających rozpoznawane są w trybie postępowania uproszczonego niezależnie od wartości przedmiotu sporu. Jednak przepis ten wprowadza ograniczenie, iż postępowanie uproszczone ma zastosowanie w sprawach należących do właściwości sądów rejonowych. Sądy rejonowe są właściwe w sprawach o roszczenia majątkowe, jeżeli wartość przedmiotu sporu nie jest większa niż 30.000 zł. Konkludując należy stwierdzić, iż postępowania o zapłatę czynszu najmu lokali mieszkalnych i opłat obciążających najemcę oraz opłat z tytułu korzystania z lokalu mieszkalnego w spółdzielni mieszkaniowej rozpoznawane są (przez sądy rejonowe) w trybie postępowania uproszonego, jeżeli wartość przedmiotu sporu nie przekracza 30.000 zł. Zgodnie z art. 505[3] kpc, w postępowaniu uproszczonym jednym pozwem można dochodzić tylko jednego roszczenia. Oznaczałoby to, iż powód powinien wnosić pozew o zapłatę czynszu najmu osobno za każdy miesiąc. Jednak praktyka sądowa odchodzi od rygorystycznego rozumienia tego przepisu, i dopuszcza możliwość dochodzenia jednym pozwem należności z tytułu czynszu najmu łącznie za kilka okresów płatności. Jeżeli jednak sąd zwróciłby taki pozew, powód może w terminie 7 dni od dnia zwrotu pozwu wnieść ponownie pozwy, tym razem dochodząc zapłaty osobno za każdy miesiąc. Takie ponowne wniesienie pozwów wywołuje skutki prawne od dnia wniesienia pierwszego, zwróconego pozwu. W zakresie właściwości sądu istnieją dwie możliwości: - wniesienie pozwu do sądu właściwości ogólnej - na podstawie art. 37 kpc powództwo o roszczenie ze stosunku najmu wytoczyć można przed sąd miejsca położenia nieruchomości. W związku z powyższym, wydaje się iż możliwe jest wniesienie jednego powództwa o zapłatę czynszu najmu za zaległe okresy, które będzie rozpatrywane w trybie postępowania uproszczonego przez sąd rejonowy właściwości ogólnej lub właściwy według miejsca położenia nieruchomości.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?