Kupno mieszkanie w upadłej spółdzielni

Pytanie:

"Znalazłem mieszkanie, które chciałbym kupić (własność spółdzielcza). Okazało się jednak, że spółdzielnia mieszkaniowa ogłosiła upadłość i w tej chwili wkroczył tam syndyk. Według zapewnień pani dyrektor, mnie jako nabywcy nic nie grozi. Mam zamiar wziąć kredyt w celu sfinansowania zakupu nieruchomości. Nieruchomość ta nie posiada wyodrębnionej księgi wieczystej. Czy długi spółdzielni przekładają się w jakiś sposób na ich członków,? Chodzi mi o to, czy w momencie kiedy nabędę nieruchomość (która de facto będzie stanowić zabezpieczenie mojego kredytu) część długu, jaki posiada spółdzielnia, nie obciąży hipoteki mojego nowego mieszkania (mieszkanie wg. zapewnień właściciela nie jest zadłużone)? Pani dyrektor spółdzielni odmówiła podania numeru księgi wieczystej i działki, na której znajduje sie nieruchomość."

Odpowiedź prawnika: Kupno mieszkanie w upadłej spółdzielni

Na wstępie należy zaznaczyć, że gdy ogłoszono upadłość spółdzielni mieszkaniowej, wszelkie kontakty ze spółdzielnią w sprawie nabycia jakiegokolwiek mienia spółdzielni należy powinny być dokonywane nie z Panią dyrektor, lecz z syndykiem masy upadłościowej. Od chwili ogłoszenia upadłości, syndyk jest bowiem podmiotem, który uprawniony jest do rozporządzania majątkiem spółdzielni. Jeżeli zawarłby Pan umowę z Panią dyrektor (która jak zakładamy, zarządzała spółdzielnią), umowa taka, jako zawarta po ogłoszeniu upadłości, byłaby bezskuteczna w stosunku do masy (art. 24 prawa upadłościowego), co oznacza, że nieruchomość, którą by Pan kupił, traktowana byłaby nadal jako należąca do masy upadłości. Z przedstawionego zapytania wynika, że nie zawarł Pan jeszcze umowy ze spółdzielnią. Ewentualna umowę należałoby zawrzeć z syndykiem masy upadłościowej, jeżeli chce Pan umowę zawrzeć jeszcze w toku postępowania upadłościowego. Przed nabyciem nieruchomości koniecznie powinien sprawdzić Pan zapisy w księgach wieczystych tej nieruchomości. W tej sprawie także należy kontaktować się z syndykiem. Jeżeli nie zawarł Pan jeszcze żadnej umowy ze spółdzielnią, długi spółdzielni nie mają wpływu na Pana sytuację. Podobnie długi spółdzielni nie mają wpływu na sytuację członków spółdzielni. Przepisy ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych chronią członków spółdzielni i właścicieli spółdzielczych praw do lokali mieszkalnych. Jeżeli w wyniku upadłości lub likwidacji spółdzielni, nabywcą budynku albo udziału w budynku nie będzie spółdzielnia mieszkaniowa, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu przekształca się w prawo odrębnej własności lokalu. Jeżeli natomiast majątek spółdzielni przechodzi na inną spółdzielnię mieszkaniową, prawa do lokali nie ulegają zmianie. Dotychczasowi członkowie spółdzielni upadłej mają roszczenie do spółdzielni przejmującej o przyjęcie do grona swych członków.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • AdamO 2014-01-17 20:27:30

    Witam! Chciałbym odświeżyć temat bo mam troszke pokrewny problem. Chciałbym kupić albo chociaż wydzierżawić opuszczony dawny sklep należący do spółdzielni rolniczej i otworzyć tam własną działalność. Dyrektor spółdzielni jest zainteresowany moją ofertą, ale oznajmił mi, że nic z tego bo spółdzielnia jest od kilku lat w upadłości i nie ma możliwości sprzedaży czy dzierżawy. Czy wg prawa tak to właśnie wygląda? Gdzie powinienem się zgłosic w tej sytuacji? Czy możliwe jest kupno/dzierżawa lokalu należącego do spółdzielni będącej w stanie upadłości? z góry dziękuję za odpowiedź, Pozdrawiam Adam.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika