Kupno samochodu z tymczasowym dowodem rejestracyjnym

Pytanie:

Witam. Mam okazję kupić samochód po niskiej cenie. Niestety właściciel ma tylko tymczasowy dowód rejestracyjny. Czy w tej sytuacji, będę miał jakieś problemy z zarejestrowaniem pojazdu?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Nie jest możliwe zarejestrowanie samochodu zakupionego z tzw. miękkim dowodem rejestracyjny. Wynika to z faktu, że do wniosku o rejestrację zgodnie z § 2 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie rejestracji i oznaczenia pojazdów właściciel musi dołączyć:

1. Dowód własności pojazdu

2. Kartę pojazdu, jeśli była wydana

3. Dowód rejestracyjny, jeśli pojazd był zarejestrowany oraz

4. Tablice (tablicę) rejestracyjne jeżeli pojazd był zarejestrowany; w przypadku pojazdu sprowadzonego z zagranicy bez tablic rejestracyjnych lub konieczności zwrotu tych tablic do organu rejestrującego państwa, z którego pojazd został sprowadzony, właściciel pojazdu zamiast tablic rejestracyjnych dołącza stosowne oświadczenie. Zatem de facto, aby zarejestrować pojazd na siebie umowę kupna należy zawrzeć, gdy poprzedni właściciel ma fizycznie dowód rejestracyjny, a nie pozwolenie czasowe. Taki dowód przypisany do starych tablic składa się do starostwa i czeka na wydanie nowego dowodu rejestracyjnego iwłaściwych tablic rejestracyjnych.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 6.2.2014

  Co dalej z samochodami z kratką?

  Od tego roku wróciła możliwość odliczenia podatku od tzw. \"samochodów z kratką\". Obecnie, na podstawie art. 86 a ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: ptu), można odliczyć sobie (...)

 • 21.8.2014

  Darowizna samochodu - formalności jakich musisz dopełnić?

  Darowizna to chyba najczęściej stosowana umowa w stosunkach rodzinnych. Obowiązki z nią związane mogą nieco się różnić w zależności od przedmiotu darowizny. W niniejszej poradzie zajmiemy (...)

 • 10.12.2011

  Czy składki na ubezpieczenie samochodu zawsze są kosztem podatkowym?

  Na ostateczną decyzję o zakupie tego czy innego samochodu wpływają już nie tylko jego dane techniczne, ale również możliwości podatkowe, jakie niesie za sobą jego zakup. Trudno bowiem znaleźć (...)

 • 22.9.2005

  Czy zbycie samochodu firmowego zawsze oznacza przychód z działalności gospodarczej?

  Zbycie samochodu firmowego nie zawsze musi oznaczać konieczność określenia przychodu z działalności gospodarczej. Przychód ten może bowiem nie wystąpić w sytuacji wycofania samochodu będącego (...)

 • 27.12.2012

  Uprawnienia osoby zatrzymanej

  Uprawnienia przysługujące zatrzymanemu są gwarancją podstawowych praw człowieka. Mają zapewnić, żeby osoba nie została bezpodstawnie i niesprawiedliwie pozbawiona wolności. Uprawnienia te dotyczą (...)