Kupno samochodu z tymczasowym dowodem rejestracyjnym

Pytanie:

"Witam. Mam okazję kupić samochód po niskiej cenie. Niestety właściciel ma tylko tymczasowy dowód rejestracyjny. Czy w tej sytuacji, będę miał jakieś problemy z zarejestrowaniem pojazdu?"

Odpowiedź prawnika: Kupno samochodu z tymczasowym dowodem rejestracyjnym

Nie jest możliwe zarejestrowanie samochodu zakupionego z tzw. miękkim dowodem rejestracyjny. Wynika to z faktu, że do wniosku o rejestrację zgodnie z § 2 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie rejestracji i oznaczenia pojazdów właściciel musi dołączyć:

1. Dowód własności pojazdu

2. Kartę pojazdu, jeśli była wydana

3. Dowód rejestracyjny, jeśli pojazd był zarejestrowany oraz

4. Tablice (tablicę) rejestracyjne jeżeli pojazd był zarejestrowany; w przypadku pojazdu sprowadzonego z zagranicy bez tablic rejestracyjnych lub konieczności zwrotu tych tablic do organu rejestrującego państwa, z którego pojazd został sprowadzony, właściciel pojazdu zamiast tablic rejestracyjnych dołącza stosowne oświadczenie. Zatem de facto, aby zarejestrować pojazd na siebie umowę kupna należy zawrzeć, gdy poprzedni właściciel ma fizycznie dowód rejestracyjny, a nie pozwolenie czasowe. Taki dowód przypisany do starych tablic składa się do starostwa i czeka na wydanie nowego dowodu rejestracyjnego iwłaściwych tablic rejestracyjnych.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika