Kurator sądowy a ubezpieczenie społeczne

Pytanie:

"Mam propozycję, by zostać kuratorem osoby prawnej. Na to stanowisko powołałby mnie sąd opiekuńczy na mocy swojego postanowienia (zgodnie z art. 603 kpc oraz art. 42 kc). Czy oznacza to, że łączyłby mnie jakiś szczególny tytuł prawny z sądem lub z osobą prawną, której zostałbym kuratorem, np. jakaś umowa? Chodzi mi tu w szczególności o kwestie związane z obowiązkowym podleganiem ubezpieczeniom społecznym z tytułu pełnienia obowiązków kuratora, przy założeniu, że z tego tytułu otrzymywałbym wynagrodzenie. Czy podlegałoby ono oskładkowaniu w ZUS? Czy czynności kuratora mógłbym ewentualnie wykonywać w ramach działalności gospodarczej?"

Odpowiedź prawnika: Kurator sądowy a ubezpieczenie społeczne

Zgodnie z powołanym przez Pana przepisem artykułu 42 kodeksu cywilnego, jeżeli osoba prawna nie może prowadzić swoich spraw z braku powołanych do tego organów, sąd ustanawia dla niej kuratora. Kurator powinien postarać się niezwłocznie o powołanie organów osoby prawnej, a w razie potrzeby o jej likwidację.

Kuratora ustanawia sąd opiekuńczy, w którego okręgu osoba prawna ma lub miała ostatnio swoją siedzibę (art. 603 k.p.c.). Sąd określa zakres uprawnień kuratora w wydanym mu zaświadczeniu (art. 604 k.p.c.).

Kurator to pewnego rodzaju funkcja społeczna, dlatego nie ma mowy o wykonywaniu funkcji kuratora w ramach działalności gospodarczej, jako przedmiot tej działalności. Kuratela pomimo częstego pojawiania się tej nazwy w różnego rodzaju przepisach nie jest wcale instytucją typową i jednorodną. Choć zasadniczą cechą jest faktycznie odpłatność jej wykonywania. Przepisy nie posługują się jednak pojęciem wynagrodzenia w takim znaczeniu, jakie jest nam znane z regulacji prawa pracy, dlatego też z racji pełnienia tej funkcji nie podlega się ubezpieczeniu społecznemu.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika