KW dla lokalu własnościowego w spółdzielni

Pytanie:

"W związku ze sporządzaniem wniosku o założenie księgi wieczystej dla własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego wystąpiłem pisemnie do zarządu spółdzielni mieszkaniowej o wydanie mi właściwego zaświadczenia do celów wieczystoksięgowych, ale zarząd spółdzielni zwleka ponad miesiąc z wydaniem w/w zaświadczenia. Proszę o wyjaśnienie, jakie są wymogi formalne i merytoryczne takiego zaświadczenia. W ubiegłym roku na rynku wtórnym nabyłem spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, dla którego dotychczas nie została założona księga wieczysta. W styczniu br. udałem się do właściwego Wydziału Ksiąg Wieczystych z zapytaniem, jakie dokumenty powinienem załączyć do wniosku o założenie księgi wieczystej dla w/w spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Poinformowano mnie tam, że należy załączyć wypis z aktu notarialnego oraz "zaświadczenie ze spółdzielni mieszkaniowej do celów wieczystoksięgowych". Wówczas dopiero wystąpiłem do spółdzielni mieszkaniowej z pisemnym wnioskiem o wydanie w/w zaświadczenia. Zarząd spółdzielni mieszkaniowej nie bardzo wie lub udaje, że nie wie, o jakie zaświadczenie chodzi, albo świadomie zwleka z jego wydaniem."

Odpowiedź prawnika: KW dla lokalu własnościowego w spółdzielni

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 17 września 2001 r. w sprawie prowadzenia ksiąg wieczystych i zbiorów dokumentów założenia księgi wieczystej dla własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego dokonuje się na podstawie wniosku zawierającego w szczególności:

  • oznaczenie miejsca położenia i powierzchni lokalu,
  • wymienienie osoby, której przysługuje to prawo (przez wskazanie imienia (imion), nazwiska oraz imienia ojca i matki),
  • powołanie tytułu nabycia tego prawa (w Pana przypadku jest to wspomniany przez Pana wypis aktu notarialnego) oraz oświadczenie zarządu spółdzielni o przyjęciu w poczet członków spółdzielni,
  • wyszczególnienie obciążających to prawo ograniczonych praw rzeczowych lub ograniczeń w rozporządzaniu tym prawem albo oświadczenie wnioskodawcy, że nie wie o istnieniu takich praw lub ograniczeń.

Ponadto do wniosku powinny być dołączone dokumenty stwierdzające nabycie praw wymienionych powyżej oraz dokumenty stanowiące podstawę oznaczenia lokalu (gdyż zgodnie z § 30 powołanego rozporządzenia podstawą oznaczenia lokalu, do którego przysługuje własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego jest zaświadczenie o powierzchni i położeniu lokalu, wydane przez właściwą spółdzielnię mieszkaniową, z oznaczeniem nieruchomości, z którą lokal jest związany). Jak wynika z powyższego, od spółdzielni powinien Pan uzyskać zaświadczenie, iż został Pan przyjęty w poczet członków spółdzielni oraz zaświadczenie o "parametrach lokalu" (powierzchnia, położenie, oznaczenie nieruchomości, z którą lokal jest związany, czyli wskazanie między innymi numeru KW dla tej nieruchomości).


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika