Leasing pracowników

Pytanie:

"Jak długo można korzystać z usług \"wypożyczonych\" osób z trudniących się \"wypożyczaniem\" pracowników firm doradczych? Czy takie \"wypożyczanie\" (outsourcing) jest zgodne z obowiązującym prawem?"

Odpowiedź prawnika: Leasing pracowników

Outsourcing to inaczej obsługa firmy przez profesjonalny podmiot. Na przykład przez biuro księgowe, kancelarię prawną. Do usługi "wypożyczania" pracowników częściej stosuje się określenie "leasing pracowniczy" i polega on na świadczeniu pracy przez pracowników /zleceniobiorców jednego zakładu na rzecz drugiego. Nie ma ograniczeń czasowych dla tego rodzaju formy świadczenia pracy. Wprawdzie zjawisko leasingu pracowniczego nie zostało opisane przez żaden akt prawny w Polsce, stąd dla oceny jego zgodności z prawem stosuje się różne przepisy. I będą to Kodeks pracy, gdy zawierana jest umowa o pracę, Kodeks cywilny, gdy mamy do czynienia z umową zlecenie, a także ustawy tzw. "ubezpieczeniowe" dla określenia obowiązku opłaty składek na ubezpieczenia społeczne.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika