Legalizacja budowy balkonu
Pytanie:
"Inwestor samowolnie obudował balkon (loggię) w budynku mieszkalnym wielororodzinnym wspólnoty mieszkaniowej. Jakie konsekwencje administracyjne i karne grożą inwestorowi? Czy przy ewentualnej legalizacji wykonanych robót inwestor będzie zobowiązany do opłaty restrykcyjnej opłaty legalizacyjnej (obudowa balkonu-logii nie jest budową nowego obiektu lecz wykonanie robót budowlanych innych)?"
Odpowiedź prawnika: Legalizacja budowy balkonu
Kwestie odpowiedzialności za niedochowanie postanowień przepisów prawa budowlanego regulują przepisy karne tej ustawy. Niestety jednak myli się Pan/Pani. Zabudowanie balkonu wymaga pozwolenia na budowę wydane przez właściwy organ administracji architektoniczno-budowlanej (najczęściej starosty). Aby je uzyskać, należy wykazać swoje prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Może to być tytuł prawny wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego, przewidującego uprawnienia do wykonywania robót budowlanych. Jeżeli danej osobie nie przysługuje żadne z tych praw, konieczne będzie uzyskanie zgody np. administratora budynku czy też spółdzielni.; w przypadku wspólnoty mieszkaniowej konieczna będzie zgoda właścicieli wyrażona w uchwale. Jeżeli budynek jest wpisany do rejestru zabytków, potrzebne jest dodatkowo zezwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków. A skoro tak, to wykonanie takiej zabudowy bez pozwolenia jest tzw. samowolą budowlaną, o której prosimy przeczytać w dostępnym na naszej stronie artykule pt.:
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?