Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Program komputerowy podlega ochronie prawa autorskiego tak jak utwór literacki, z pewnymi jednak wyjątkami. Prawo autorskie zawiera szereg szczegółowych przepisów dotyczących korzystania z programu komputerowego przez legalnego użytkownika, w tym możliwości jego kopiowania w określonych sytuacjach. Sporządzenie jednak nielegalnej kopii upoważnia policję do jej zarekwirowania.
Prawo autorskie dopuszcza możliwość sporządzenia kopii programu bez zgody osoby, kt przysługują do niego prawa autorskie, jeżeli jest to niezbędne do korzystania z programu komputerowego zgodnie z jego przeznaczeniem. Kopię taką może sporządzić legalny dysponent programu.
Uprawnienie powyższe może być jednak wyłączone przez umowę licencyjną.
Legalnym dysponentem programu jest np. licencjobiorca, czyli właśnie osoba, która legalnie z programu na podstawie umowy korzysta.
Określenie "niezbędności do korzystania z programu zgodnie z jego przeznaczeniem" musi być oceniane indywidualnie na gruncie konkretnej sytuacji. Należy tu wziąźć pod uwagę np. konieczność poprawiania błędów w programie, usuwania wirusów, integracji programu z innymi itp. Wydaje się, że również opisywana sytuacja sporządzenia płyty integrującej w celu wprowadzenia poprawek podpada pod wymagany warunek "niezbędności".
W opisanej sytuacji sporządzenie kopii było legalne i policja nie miała prawa jej zarekwirować.