Licencja zarządcy nieruchomości a koncesja

Pytanie:

"Czy wobec tego, że od dnia 1.01.2001 obowiązuje nowe prawo gospodarcze, które ogranicza liczbę koncesji, nadal zobligowani jesteśmy do uzyskania licencji pośrednika i zarządcy zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami?"

Odpowiedź prawnika: Licencja zarządcy nieruchomości a koncesja

Obowiązek uzyskania licencji pośrednika lub zarządcy nieruchomościami to nie to samo, co koncesja bądź zezwolenia na prowadzenie określonej działalności dla przedsiębiorcy. Samo podjęcie działalności w zakresie pośrednictwa lub zarządzania nieruchomościami nie podlega bowiem koncesjonowaniu. Osoby prowadzące taką działalność muszą mieć jednak określone kwalifikacje potwierdzone tzw. licencjami (podobnie jak lekarze, prawnicy, doradcy podatkowi, doradcy inwestycyjni, biegli rewidenci itd.). Zgodnie z art. 232 ust. 3 Ustawy o gospodarce nieruchomościami do dnia 31 grudnia 2001 r. możliwe jest jeszcze prowadzenie działalności w zakresie pośrednictwa i zarządzania nieruchomościami bez licencji.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Mr Wolf 2016-01-31 19:54:11

    ta deregulacja nie powinna obejmować tego zawodu - zarządca powinien nadal posiadać licencję, które jest dowodem jego wiedzy, umiejętności itp. (z drugiej strony nie wyobrażam sobie żeby liczace się firmy z tej branży decydowały się na zatrudnienie kogoś bez licencji ryzykujac swoją reputacją)


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika