Likwidacja oddziału
Pytanie:
"Spółka zagraniczna (Włochy) posiada oddział w Polsce. Osobą odpowiedzialną za zarządzanie tym oddziałem jest jeden ze wspólników. Teraz spółka - matka zmieniła skład osobowy i nie ma w niej już wspólnika prowadzącego sprawy polskiego oddziału. Co więcej, spółka - matka chce zlikwidować polski oddział. Jaka jest sytuacja prawna byłego wspólnika wobec polskich władz w sprawach dotyczących polskiego oddziału? Jest nadal wpisany do KRS. Czy to on odpowiada dalej za sprawy tego oddziału? Wpis do KRS nie odpowiada faktycznemu stanowi tej spółki. Kto ma likwidować polski oddział? Czy to zadanie może zostać powierzone byłemu wspólnikowi?"
Odpowiedź prawnika: Likwidacja oddziału
Przedsiębiorca zagraniczny tworzący oddział jest obowiązany wskazać osobę upoważnioną do reprezentowania oddziału. Jeżeli pełnomocnictwo zostało odwołane lub wypowiedziane, wspólnik nie odpowiada za sprawy oddziału. Jednakże podmiot obowiązany do złożenia wniosku o wpis do Rejestru nie może powoływać się wobec osób trzecich działających w dobrej wierze na dane, które nie zostały wpisane do Rejestru lub uległy wykreśleniu z Rejestru. Oznacza to, że jeśli wspólnik podejmie czynności w ramach reprezentowania spółki, to będą one dla tego podmiotu wiążące. Ponadto podmiot wpisany do Rejestru ponosi odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną zgłoszeniem do Rejestru nieprawdziwych danych, jeżeli podlegały obowiązkowi wpisu na jego wniosek, a także niezgłoszeniem danych podlegających obowiązkowi wpisu do Rejestru w ustawowym terminie, chyba że szkoda nastąpiła wskutek siły wyższej albo wyłącznie z winy poszkodowanego lub osoby trzeciej, za którą nie ponosi odpowiedzialności.
Likwidacja oddziału przedsiębiorstwa następuje z odpowiednim zastosowaniem przepisów o likwidacji spółki z o.o. Likwidatorami spółki z o.o. są członkowie zarządu, chyba że umowa spółki lub uchwała wspólników stanowi inaczej. W przypadku oddziału likwidatorem jest co do zasady osoba upoważniona do jej reprezentacji. Z pytania wynika jednak, że osoby takiej nie ma, gdyż pełnomocnictwo zostało odwołane. Jeżeli nie zostanie powołana inna osoba będąca reprezentantem oddziału, to wspólnicy mogą uchwałą powołać na likwidatora osobę, która do tej pory reprezentowała oddział.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?