List intencyjny w sprawie pracy

Pytanie:

"Koleżanka dostała ofertę pracy. W poniedziałek pracodawca ma sporządzić list intencyjny zawierający opis warunków pracy i termin rozpoczęcia pracy. Czy określenie w liście intencyjnym stanowiska pracy i wysokości wynagrodzenia czyni z niego umowę przedwstępną?"

Odpowiedź prawnika: List intencyjny w sprawie pracy

Niestety list intencyjny nie jest równoznaczny z umową przedwstępną. W wyniku jego podpisania nie powstaje żadne zobowiązanie między stronami. Pani koleżanka nie będzie mogła domagać się zawarcia umowy na pracę na warunkach określonych w liście. Skutki takie wywoływałaby umowa przedwstępna. List intencyjny jest jak gdyby zapisem z negocjacji stron. Jednak w sytuacji gdy pracodawca okaże się nieuczciwy i nie zawrze umowy w oznaczonym czasie lub nie będzie chciał jej zawrzeć na opisanych w liście intencyjnym warunkach, to Pani koleżanka zgodnie z art. 72 § 2 kodeksu cywilnego, będzie mogła domagać się naprawienia szkody jaką poniosła przez to, że liczyła na zawarcie umowy (np. nie skorzystała w tym czasie z oferty innego pracodawcy). Warunkiem będzie tutaj wykazanie związku przyczynowego między szkodą a działaniem lub zaniechaniem pracodawcy. W powyższym przedmiocie prosimy również zapoznać się z treścią opinii prawnej zatytułowanej Jaki jest charakter prawny listu intencyjnego?


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika