Lista biegłych sądowych i koszty opinii

Pytanie:

"Na potrzeby toczonego sporu sądowego (jestem oskarżony w sprawie karnej-gospodarczej; niezgłoszenie na czas wniosku o upadłość sp. z o.o.) chciałbym posiłkować się opinią biegłego z zakresu ekonomii i finansów (księgowości) - chodzi o stwierdzenie, czy wniosek o upadłość został zgłoszony na czas, czy też nie, co stara się udowodnić prokuratura, która jako dowód oskarżenia przedłożyła własną opinię biegłego sądowego. W jaki sposób otrzymać informację o wszystkich biegłych sądowych z zakresu ekonomii i księgowości zatrudnionych w województwie wielkopolskim, tak aby móc właściwego wybrać właściwego pod kątem kosztów i zakresu rzeczoznawstwa? Czy jako oskarżony w sprawie gospodarczej karnej mam prawo do bezpłatnej opinii biegłego sądowego, czy też taką opinię muszę sam opłacić? Czy jeżeli musiałbym opłacić biegłego, to czy przy wygranej sprawie mogę domagać się zwrotu kosztów biegłego jak i swojej obrony? Jeżeli tak, kiedy i jak taki wniosek należy złożyć?"

Odpowiedź prawnika: Lista biegłych sądowych i koszty opinii

Listę biegłych sądowych prowadzą sądy okręgowe. Tam więc należy poszukiwać potrzebnych informacji. Listy biegłych dostępne są w sekretariacie sądów. W szczególności listy te udostępnia się stronom, uczestnikom postępowania oraz organom prowadzącym postępowanie przygotowawcze w sprawach karnych i sądom wojskowym. Z pytania nie wynika jednoznacznie, czy chce Pan zlecić biegłemu prywatnie (poza postępowaniem) sporządzenie opinii czy dąży Pan do powołania wybranego przez siebie biegłego przez sąd. W pierwszym wypadku wynagrodzenie dla biegłego określone będzie umową zlecenia. W drugim przypadku musi Pan wnioskować o przeprowadzenie kolejnego dowodu z opinii biegłego - sąd musi wydać postanowienie dopuszczeniu dowodu z opinii biegłego. Jeśli sąd nie przychyli się do Pana żądania rozwiązaniem może być zlecenie sporządzenia opinii prywatnie.

Taka opinia nie będzie dowodem z opinii biegłego, choć nie pozostaje bez znaczenia dla sprawy. Dodatkowo jednak może spowodować, iż sąd wyda postanowienie o dopuszczeniu kolejnego dowodu z opinii biegłego.  

Do kosztów procesu należą:

  • koszty sądowe,

  • uzasadnione wydatki stron, w tym z tytułu ustanowienia w sprawie jednego obrońcy lub pełnomocnika. 

Jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, wszelkie wydatki wykłada tymczasowo Skarb Państwa. Wydatki związane z ustanowieniem obrońcy lub pełnomocnika wykłada strona, która go ustanowiła. Koszty biegłego, który wydał opinię na zlecenie sądu, ponosi tymczasowo Skarb Państwa. Pan poniesie te koszty w razie przegrania sprawy. Jeśli Pan wygra, to oczywiście nie będzie Pan zwracał tych kosztów.  

Jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, w razie uniewinnienia oskarżonego lub umorzenia postępowania koszty procesu ponosi, w sprawach z oskarżenia publicznego, Skarb Państwa, z wyjątkiem należności adwokackich z tytułu występowania w sprawie obrońcy lub pełnomocnika z wyboru. W uzasadnionych wypadkach sąd jednak może przyznać zwrot całości lub części wynagrodzenia jednego obrońcy.   

Co do kosztów poniesionych z pozasądowym zleceniem biegłemu wydania opinii, konieczne jest rozstrzygnięcie, czy koszty te były uzasadnionymi wydatkami strony. Oczywiście podstawowym warunkiem jest orzeczenie uniewinniające. Uzasadnionymi wydatkami są koszty dojazdów, niezbędnego pobytu w hotelach itp. Zgodnie z orzeczeniem z dnia 3 lutego 2004 r. Sądu Najwyższego, sygn. V KK 370/2003, z treści art. 616 § 1 pkt 2 kpk wynika, że zaliczenie wydatków stron do kosztów procesu jest możliwe tylko wtedy, gdy są one uzasadnione. Względy słuszności przemawiają za tym, aby w skład uzasadnionych wydatków nie wchodziły kwoty wykładane przez stronę w sposób ewidentnie nieroztropny, wywołany rażącym niedbalstwem.  

Naszym zdaniem powinien Pan więc najpierw wnioskować o dopuszczenie kolejnego dowodu z opinii biegłego. Dopiero jeśli sąd nie przychyli się do żądania, można zlecić prywatnie napisanie opinii. Jeśli sąd na jej podstawie dopuści dowód z opinii biegłego i wyda wyrok uniewinniający, koszty powinny zostać uznane za uzasadnione.

Wniosek o zwrot kosztów należy złożyć w celu wyszczególnienia rodzajów i wysokości tych kosztów, zasadniczo jednak przepisy nie wymagają złożenia wniosku o zwrot kosztów.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika