Wierzytelności powstałe w ramach działalności gospodarczej a majątek wspólny małżonków
Pytanie:
"Czy wierzytelności powstałe w ramach prowadzonej działalności gospodarczej przez jednego z małżonków, wchodzą w skład majątku wspólnego obojga małżonków?"
Odpowiedź prawnika: Wierzytelności powstałe w ramach działalności gospodarczej a majątek wspólny małżonków
W pierwszej kolejności należy wskazać, iż prowadzenie działalności gospodarczej stanowi inną działalność zarobkową w rozumieniu art. 31 § 2 pkt. 1) jak również art. 33 pkt. 7). Są nimi (dochodami z innej działalności zarobkowej – przyp. red.) także dochody osiągane z prowadzonej przez małżonka działalności gospodarczej, np. przedsiębiorstwa należącego do jego majątku osobistego. Nie będą zaś nimi inne wierzytelności przysługujące małżonkowi, powstałe w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej (tak: Marek Sychowicz w: Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Komentarz; Warszawa 2006 Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis wydanie III s. 960).
Wierzytelności z tytułu prowadzonej przez jednego z małżonków działalności gospodarczej stanowią jego majątek osobisty. Jednakże w chwili ich zrealizowania stają się one składnikiem majątku wspólnego małżonków. Stosownie do art. 31 § 2 pkt 1 pobrane w czasie trwania wspólności ustawowej wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków wchodzą w skład ich majątku wspólnego. Art. 33 pkt 7 rozwiewa wszelkie wątpliwości co do tego, że wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę lub z tytułu innej działalności zarobkowej jednego z małżonków stanowią jego majątek osobisty (tak: Marek Sychowicz w: Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Komentarz; Warszawa 2006 Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis wydanie III s. 960).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?