Majątek spółdzielni

Pytanie:

"W ustawie Prawo spółdzielcze jest napisane, że majątek spółdzielni jest prywatną własnością członków. Jakie są tego konsekwencje? Jak należy rozumieć stwierdzenie, że majątek spółdzielni jest prywatną własnością członków?"

Odpowiedź prawnika: Majątek spółdzielni

Rzeczywiście art. 3 ustawy Prawo spółdzielcze stanowi, iż "majątek spółdzielni jest prywatną własnością jej członków". Przepis ten może jednak wprowadzać w błąd. Zarówno bowiem w doktrynie, jak i w orzecznictwie przyjmuje się, że przepis ten nie mówi o własności w rozumieniu cywilnoprawnym. Przepis używa zresztą określenia "majątek", a nie cywilnego określenia "mienie", chodzi w nim zatem o ekonomiczne, a nie prawne, znaczenie własności (uzasadnienie wyroku Sądu Najwyższego - Izba Karna z dnia 9 lipca 2003 r., sygn. akt III KK 334/2002, Orzecznictwo Sądu Najwyższego w Sprawach Karnych 2003 poz. 1520). W uchwale Sądu Najwyższego z 6 lutego 1996 r. (III CZP 4/96 OSNC 1996/4 poz. 58) czytamy, że art. 3 prawa spółdzielczego nie statuuje bynajmniej zasady, iż członkowie są współwłaścicielami nieruchomości spółdzielczych, czy innych praw, a zawiera jedynie określenie majątku spółdzielczego, traktowanego dawniej jako mienie społeczne, i to tylko z ekonomicznego punktu widzenia. W znaczeniu prawnym właścicielem majątku pozostaje spółdzielnia, która jest osobą prawną, a dla członków spółdzielni majątek stanowi rzecz cudzą (i możliwa jest np. kradzież takiego majątku przez członków).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika