Małżeństwo a prawo do lokalu

Pytanie:

"Chciałbym się dowiedzieć, czy w wypadku posiadania przez jednego współmałżonka prawa do lokalu mieszkalnego na wyłączną własność, a drugi nie posiada w nim meldunku, to czy ten pierwszy może w każdej chwili nakazać opuszczenie mu opuszczenie mieszkania. Jak to się ma w wypadku gdy małżonkowie mają wspólne dziecko. Współmałżonek nabył prawo w trakcie związku małżeńskiego."

Odpowiedź prawnika: Małżeństwo a prawo do lokalu

Po pierwsze należy zwrócić uwagę, na fakt, że z punktu widzenia ochrony prawnej zameldowanie lub jego brak nie ma żadnego znaczenia. Co najwyżej może rodzić odpowiedzialność administracyjną (wykroczenie) z niedopełnienie obowiązku meldunkowego. Dla rozstrzygnięcia powyższej kwestii większe znaczenie ma natomiast to czy prawo do lokalu przysługuje obojgu małżonkom czy też wyłącznie jednemu. Jeśli lokal jest wynajmowany, to najemcami są z mocy prawa oboje małżonkowie. Jeśli ma charakter spółdzielczy i prawo zostało nabyte w trakcie trwania związku małżeńskiego i służy zaspokajaniu potrzeb rodziny, to również jest ono przedmiotem współwłasności małżeńskiej. W obu tych przypadkach możliwość wyeksmitowania jednego z małżonków, w trakcie trwania związku małżeńskiego jest mocno ograniczona. Jest także ograniczona w przypadku, jeżeli małżonkowie zajmują mieszkanie stanowiące odrębną własność jednego z nich. Tu jednak decyduje zasada wzajemnej pomocy współmałżonków wyrażona w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, której wyrazem jest miedzy innymi prawo do wspólnego zamieszkiwania. Obowiązek wzajemnej pomocy może zostać jednak przełamany poprzez rażąco naganne zachowanie się jednego ze współmałżonków. Obowiązek ten wygasa także definitywnie, wraz z orzeczeniem rozwodu lub separacji. W wyroku rozwodowym sąd orzeka o sposobie korzystania ze wspólnie zajmowanego mieszkania.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Ryszard 2020-05-03 11:29:18

    Dzień dobry, razem z byłą małżonką oraz nieletnim synem mieszkamy w mieszkaniu komunalnym. Na rzecz małoletniego syna płacę alimenty. Wobec powyższego wszystkie opłaty (mieszkanie, prąd, gaz, internet, tv kablowa oraz rtv) opłacam w wysokości 1/3. Wiem że była żona płaci w wysokości 1/2. Oczywiście poinformowałem eksmałżonkę o fakcie że będą widnieć zaległości. Proszę o informację czy płacąc 1/3 opłat, po czyjej stronie będą do uregulowania zaległości?

  • Anna 2015-09-06 18:22:55

    Witam! Jestem w małżeństwie ponad 5 lat. Mieszkanie mąż kupił przed naszym związkiem małżeńskim wiec teraz mnie straszy tym iż ja nie mam żadnego prawa do tego mieszkania.Jestem tu zameldowana. Tak naprawdę ja nie mam dokąd pójść. Co mogę zrobić w takim wypadku? Z góry dziękuje!


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika