Małżeństwo a prawo do lokalu

Pytanie:

Chciałbym się dowiedzieć, czy w wypadku posiadania przez jednego współmałżonka prawa do lokalu mieszkalnego na wyłączną własność, a drugi nie posiada w nim meldunku, to czy ten pierwszy może w każdej chwili nakazać opuszczenie mu opuszczenie mieszkania. Jak to się ma w wypadku gdy małżonkowie mają wspólne dziecko. Współmałżonek nabył prawo w trakcie związku małżeńskiego.

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Po pierwsze należy zwrócić uwagę, na fakt, że z punktu widzenia ochrony prawnej zameldowanie lub jego brak nie ma żadnego znaczenia. Co najwyżej może rodzić odpowiedzialność administracyjną (wykroczenie) z niedopełnienie obowiązku meldunkowego. Dla rozstrzygnięcia powyższej kwestii większe znaczenie ma natomiast to czy prawo do lokalu przysługuje obojgu małżonkom czy też wyłącznie jednemu. Jeśli lokal jest wynajmowany, to najemcami są z mocy prawa oboje małżonkowie. Jeśli ma charakter spółdzielczy i prawo zostało nabyte w trakcie trwania związku małżeńskiego i służy zaspokajaniu potrzeb rodziny, to również jest ono przedmiotem współwłasności małżeńskiej. W obu tych przypadkach możliwość wyeksmitowania jednego z małżonków, w trakcie trwania związku małżeńskiego jest mocno ograniczona. Jest także ograniczona w przypadku, jeżeli małżonkowie zajmują mieszkanie stanowiące odrębną własność jednego z nich. Tu jednak decyduje zasada wzajemnej pomocy współmałżonków wyrażona w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, której wyrazem jest miedzy innymi prawo do wspólnego zamieszkiwania. Obowiązek wzajemnej pomocy może zostać jednak przełamany poprzez rażąco naganne zachowanie się jednego ze współmałżonków. Obowiązek ten wygasa także definitywnie, wraz z orzeczeniem rozwodu lub separacji. W wyroku rozwodowym sąd orzeka o sposobie korzystania ze wspólnie zajmowanego mieszkania.

 

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

Ryszard

3.5.2018 11:29:18

Re: Małżeństwo a prawo do lokalu

Dzień dobry, razem z byłą małżonką oraz nieletnim synem mieszkamy w mieszkaniu komunalnym. Na rzecz małoletniego syna płacę alimenty. Wobec powyższego wszystkie opłaty (mieszkanie, prąd, gaz, internet, tv kablowa oraz rtv) opłacam w wysokości 1/3. Wiem że była żona płaci w wysokości 1/2. Oczywiście poinformowałem eksmałżonkę o fakcie że będą widnieć zaległości. Proszę o informację czy płacąc 1/3 opłat, po czyjej stronie będą do uregulowania zaległości?

Anna

6.9.2013 18:22:55

Re: Małżeństwo a prawo do lokalu

Witam! Jestem w małżeństwie ponad 5 lat. Mieszkanie mąż kupił przed naszym związkiem małżeńskim wiec teraz mnie straszy tym iż ja nie mam żadnego prawa do tego mieszkania.Jestem tu zameldowana. Tak naprawdę ja nie mam dokąd pójść. Co mogę zrobić w takim wypadku? Z góry dziękuje!

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 2.8.2016

  Najem okazjonalny o czym należy pamiętać?

  Najem okazjonalny został wprowadzony ustawą z dnia 17 grudnia 2009 r. o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz o zmianie niektórych (...)

 • 19.11.2017

  Prawo do korzystania z mieszkania współmałżonka

  Zgodnie z art. 28[1] Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeżeli prawo do mieszkania przysługuje jednemu małżonkowi, drugi małżonek jest uprawniony do korzystania z tego mieszkania w celu zaspokojenia (...)

 • 11.8.2016

  Konsekwencje prawne zakupu nieruchomości

  Kupując mieszkanie lub lokal użytkowy, najczęściej nie zwracamy uwagi na to jakie obowiązki będą wiązały się z nabywanym prawem własności, albo spółdzielczym własnościowym prawem (...)

 • 31.1.2018

  Zakaz unieważnienia małżeństwa

  Przypadki, w których unieważnienie małżeństwa jest dopuszczalne wskazane są w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Kodeks ten formułuje także zasadę, iż nie można unieważnić małżeństwa (...)

 • 17.2.2018

  Zmiana w ochronie praw lokatorów

  Celem nowelizacji przepisów jest wydłużenie do 31 grudnia 2019 r. okresu, w którym to na gminie spoczywa obowiązek zapewnienia najemcom prawa do lokalu zamiennego i pokrycia (...)