Małżeństwo z cudzoziemcem a adopcja dziecka

Pytanie:

"Jestem rozwódką. Chciałabym zawrzeć związek małżeński z obywatelem Iraku (który posiada status uchodźcy w Wielkiej Brytanii). Jakie dokumenty będą potrzebne do zalegalizowania związku i czy będzie potrzeba przeprowadzenia sprawy o "zdolności do zawarcia zw.małżeńskiego z obywatelką Polski"? Jak przedstawi się sprawa z moim dzieckiem z poprzedniego związku. Czy przejmie ono nazwisko przyszłego męża? "

Odpowiedź prawnika: Małżeństwo z cudzoziemcem a adopcja dziecka

Do zawarcia małżeństwa z cudzoziemcem, wymagane są następujące dokumenty: - dokument stwierdzający tożsamość (paszport, karta stałego pobytu) - dokument stwierdzający możność zawarcia małżeństwa wg prawa ojczystego (wydany przez upoważniony organ państwa, którego jest obywatelem lub placówkę dyplomatyczną albo konsularną w Polsce) - odpis skrócony aktu urodzenia - zapewnienie o braku przeszkód wyłączających zawarcie małżeństwa (składane przed kierownikiem usc jako wymóg prawa polskiego). Wszystkie dokumenty muszą być tłumaczone przez tłumacza przysięgłego lub konsula na język polski. Jeżeli cudzoziemiec nie zna języka polskiego złożenie zapewnienia oraz oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński odbywa się z udziałem tłumacza przysięgłego. Samo zawarcie małżeństwa przez matkę nie powoduje zmiany ani w zakresie władzy rodzicielskiej, ani odnośnie do noszonego przez dziecko nazwiska. Zmiana nazwiska nastąpi natomiast w przypadku, jeśli nastąpi przysposobienie dziecka przez małżonka. Jeżeli jeden z małżonków przysposabia dziecko drugiego małżonka, to przysposobiony otrzymuje wtedy nazwisko, które noszą albo nosiłyby dzieci zrodzone z małżeństwa. Należy pamiętać, że przysposobić można osobę małoletnią, tylko dla jej dobra. Do przysposobienia potrzebna jest zgoda rodziców przysposabianego, chyba że zostali oni pozbawieni władzy rodzicielskiej lub są nieznani albo porozumienie się z nimi napotyka trudne do przezwyciężenia przeszkody. Nie jest też potrzebna zgoda ojca, jeżeli jego ojcostwo zostało ustalone przez sąd, a władza rodzicielska nie została mu przyznana. Co do zasady, do przysposobienia potrzebna jest także zgoda przysposabianego, który ukończył lat trzynaście.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika