Mapa i ustalenie linii zabudowy
Pytanie:
"W moim mieście nie ma planu zagospodarowania przestrzennego. W 2000 r zostało uchwalone studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Staram się o wydanie decyzji o warunkach zabudowy na domek jednorodzinny z nieuciążliwą działalnością na działce o wym. 30m x 40m (działka przy drodze gminnej). W trakcie trwania procedury zostałem wezwany do miasta. Okazało się, że dom nie mieści się na działce, gdyż linia zabudowy przeznacza na budowę tylko 10 metrowy pas mojej działki (reszta 30m pozostaje bez zabudowy). Jakie są zasady wyznaczania linii zabudowy (proszę o podanie podstawy prawnej)? Czy ustawodawca ustalił skalę mapy do analizy terenu w celu wyznaczenia linii zabudowy? Kto ponosi koszty za mapę do analizy terenu (proszę o podanie podstawy prawnej)? "
Odpowiedź prawnika: Mapa i ustalenie linii zabudowy
Zgodnie z rozporządzeniem z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w celu ustalenia wymagań dla nowej zabudowy i zagospodarowania terenu właściwy organ wyznacza wokół działki budowlanej, której dotyczy wniosek o ustalenie warunków zabudowy, obszar analizowany i przeprowadza na nim analizę funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania terenu w zakresie warunków, o których mowa w art. 61 ust. 1-5 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym (warunki do uzyskania decyzji wzzt).
Granice obszaru analizowanego wyznacza się na kopii mapy, o której mowa w art. 52 ust. 2 pkt 1 ustawy, w odległości nie mniejszej niż trzykrotna szerokość frontu działki objętej wnioskiem o ustalenie warunków zabudowy, nie mniejszej jednak niż 50 metrów. Zgodnie z art. 52 ust. 2 pkt 1 jest to kopia mapy zasadniczej, a w jej braku, mapy katastralnej, przyjętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, obejmująca teren, którego dotyczy wniosek i obszar oddziaływania, w skali 1:500 lub 1:1000. Mapę ta należy załączyć do wniosku o wydanie decyzji. Koszty z tym związane ponosi więc wnioskodawca.
Obowiązującą linię nowej zabudowy na działce objętej wnioskiem wyznacza się jako przedłużenie linii istniejącej zabudowy na działkach sąsiednich.
W przypadku niezgodności linii istniejącej zabudowy na działce sąsiedniej z przepisami odrębnymi, obowiązującą linię nowej zabudowy należy ustalić zgodnie z tymi przepisami. Jeżeli linia istniejącej zabudowy na działkach sąsiednich przebiega tworząc uskok, wówczas obowiązującą linię nowej zabudowy ustala się jako kontynuację linii zabudowy tego budynku, który znajduje się w większej odległości od pasa drogowego. Dopuszcza się inne wyznaczenie obowiązującej linii nowej zabudowy, jeżeli wynika to z analizy funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania terenu.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?