Meldunek a prawo do lokalu

Pytanie:

"Czy fakt zameldowania świadczy o uprawnieniu do lokalu?"

Odpowiedź prawnika: Meldunek a prawo do lokalu

Sam fakt zameldowania danej osoby pod określonym adresem nie pociąga za sobą żadnych skutków prawnych w tym sensie, że nie daje osobie zameldowanej, choćby nawet na pobyt stały, prawa do korzystania z lokalu ani tym bardziej prawa własności do nieruchomości. Meldunek nie jest tytułem prawnym do lokalu, takim jak np. najem czy spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, czy też po prostu prawo własności domu.

Zameldowanie na pobyt stały lub czasowy służy wyłącznie celom ewidencyjnym i ma na celu potwierdzenie faktu pobytu osoby w miejscu, w którym się zameldowała. (podstawa prawna: art. 28 pkt 4 ustawy o ewidencji ludności).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Aga 2015-06-29 20:20:50

    Zostałam wymeldowana jako główny najemca ,a były mąż jest tam zameldowany parę lat i ma prawo do lokalu -to jest bezprawie jakie Urząd Miasta prowadzi od 2 lat -wymeldowując głównego najemcę który płaci za czynsz.Leczę się po całej Polsce,to niech mnie Urząd zamelduje u siebie i leczy-zbiera przy tym moje dokumenty medyczne które żąda,posiada również bilingi bankowe prywatne z konta osobistego w banku. Proszę o pomoc. AGA


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika