Miejsce opodatkowania usług budowlanych
Pytanie:
"Polska firma budowlana świadczy usługi remontowo-budowlane w Danii, posiadamy NIP UE, a z podatku VAT rozliczamy się w Polsce i w Danii. Proszę określić, czy polskie firmy świadczące dla nas usługi budowlane podwykonawcze na nieruchomościach w Danii powinny nam wystawiać faktury VAT z 22% podatkiem VAT, czy też rozliczać się z nami na takich samych zasadach, jak nasza firma z kontrahentami duńskimi, tzn.: - płatnikom VAT UE wystawiamy faktury VAT nie naliczając podatku - nabywca usługi jest zobowiązany do naliczenia i uregulowania podatku VAT, - osobom prywatnym i przedsiębiorcom duńskim nie posadającym NIP-u UE wystawiamy faktury z 25% podatkiem VAT i rozliczamy tam podatek w Danii."
Odpowiedź prawnika: Miejsce opodatkowania usług budowlanych
Zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r., Nr 54, poz. 535, ze zm.), w przypadku świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców majątkowych i pośredników w obrocie nieruchomościami oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego - miejscem świadczenia usług jest miejsce położenia nieruchomości. Usługi remontowe i usługi budowlane są niewątpliwie usługami związanymi z nieruchomościami, stąd obowiązek podatkowy powstaje w miejscu położenia nieruchomości, czyli w Danii. Warto podkreślić, że w odniesieniu do regulacji wskazanej przytoczonym artykułem nie ma zastosowania zastrzeżenie, o którym mowa w art. 28, tj. nie istotne jest, czy nabywca usługi remontowej lub budowlanej podał Państwa Firmie swój numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku VAT (podatku od wartości dodanej). Usługi te, bez względu na to, czy są świadczone na rzecz osoby fizycznej, czy też na rzecz firmy będącej unijnym podatnikiem VAT, będą opodatkowane w Danii, czyli w miejscu położenia nieruchomości.
W odniesieniu do przedstawionej sytuacji, oznacza to, że Firma świadcząca dla Państwa usługi budowlane podwykonawcze na nieruchomościach w Danii, powinna rozliczać się dla celów podatku od towarów i usług w Danii. Obowiązek taki pociąga za sobą konieczność zarejestrowania się dla celów podatku VAT właśnie w Danii oraz rozliczanie podatku i składanie deklaracji podatkowych w tym państwie. Innymi słowy, w Polsce firma wykonująca usługi budowlane podwykonawcze powinna wystawić fakturę handlową bez kwoty polskiego podatku VAT.
Takie uregulowanie potwierdza postanowienie w sprawie interpretacji prawa wydane przez Drugi Urząd Skarbowy w Rzeszowie z dnia 17 maja 2005 r o sygtnaturze II US-II-443/26/2005. We wskazanej interpretacji urząd skarbowy orzekł: „ (...) W przypadku usług budowlanych miejsce świadczenia, wskazujące kraj opodatkowania usług określono w art. 27 ust. 2 pkt. 1) ustawy, który stanowi, iż w przypadku świadczenia usług związanych z nieruchomościami (a więc również usług budowlanych, realizowanych na nieruchomości, której lokalizacja jest ściśle określona) - miejscem świadczenia usług jest miejsce położenia nieruchomości.
(...) W konsekwencji z punktu widzenia polskiej ustawy usługi te posiadają - co do zasady - status usług nie podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W art. 106 ust. 2 wskazano natomiast sposób dokumentowania tych czynności postanawiając, że w przypadkach dokonywania dostawy lub świadczenia usług dokonywanych m.in. przez podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT czynni, jeżeli miejscem opodatkowania tych czynności jest terytorium państwa członkowskiego innego niż Polska i dla tych czynności podatnicy ci nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej na terenie obcego państwa - czynności te dokumentuje się fakturami wystawionymi w trybie przepisów polskiej ustawy, lecz nie wykazuje się na nich polskiego podatku od towarów i usług, ponieważ do naliczenia i odprowadzenia podatku jest zobowiązany zagraniczny podmiot.(...) Zgodnie z powyższymi uregulowaniami usługa budowlana wykonywana przez Spółkę jak i stanowiąca jej część składową usługa wykonywana przez podwykonawcę na podstawie umowy o roboty budowlane realizowane na terenie Słowacji nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług pod rządami polskiego prawa, obowiązek podatkowy w tym zakresie, rozumiany jako obowiązek rozliczenia podatku należnego nie powstanie więc po stronie firm polskich, które będą jedynie zobligowane do wystawienia faktur w terminie określonym w art. 19 ustawy.”
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?