Miejsce rejestracji spółki cywilnej

Pytanie:

"Dwie osoby fizyczne, jedna z nich mieszka w mieście A, druga w mieście B. Postanawiają uruchomić działalność - spółkę cywilną. Jedna z tych osób posiada dodatkowo lokal wynajęty w mieście C, który chętnie przeznaczyłaby na siedzibę nowo powstałej spółki. W którym mieście osoby powinny rejestrować swoją działalność - czy każda z tych osób w swoim mieście zamieszkania, czy też jest możliwość rejestracji spółki w mieście C, pomimo że żadna z tych osób tam nie zamieszkuje?"

Odpowiedź prawnika: Miejsce rejestracji spółki cywilnej

Spółka cywilna nie podlega rejestracji. Do rejestru – a właściwie ewidencji działalności gospodarczej – wpisywani są tylko sami wspólnicy (bo to ich przepisy uznają za przedsiębiorców, spółka natomiast przedsiębiorcą nie jest), każdy z nich ze względu na miejsce zamieszkania. W zgłoszeniu podaje się oznaczenie miejsca zamieszkania i adresu przedsiębiorcy, a jeżeli stale wykonuje działalność poza miejscem zamieszkania - również wskazanie tego miejsca i adresu zakładu głównego.

Wspólnik A zarejestruje się zatem w mieście A, wspólnik B – w mieście B. Obaj natomiast mogą podać jako miejsce stałego wykonywania działalności podać miasto C, o ile rzeczywiście tam będzie "centrum" działalności spółki.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika