Miejsce wykonania umowy
Pytanie:
"Co jest miejscem wykonania umowy w rozumieniu art. 34 KPC w przypadku transakcji internetowej (umowa kupna-sprzedaży): - adres osoby wysyłającej towar - adres osoby odbierającej towar - miejsce płatności?"
Odpowiedź prawnika: Miejsce wykonania umowy
Miejscem wykonania umowy w rozumieniu art. 34 kpc jest miejsce, gdzie miała być wykonana konkretna czynność, której wykonania się dochodzi. Jeżeli zawarta umowa nie stanowi inaczej lub miejsce świadczenia nie wynika z właściwości zobowiązania, stosuje się ogólną zasadę, która mówi, że świadczenia pieniężne mają być spełnione w miejscu zamieszkania wierzyciela, natomiast świadczenia niepieniężne – u dłużnika. W przypadku spełnienia świadczenia pieniężnego za pomocą rozliczeń bezgotówkowych (przelew), za miejsce wykonania uznaje się siedzibę banku (oddziału banku) prowadzącego rachunek wierzyciela. Siedziba banku jest niejako odpowiednikiem miejsca zamieszkania lub siedziby wierzyciela. W zależności zatem od rodzaju wniesionego powództwa, właściwość sądu będzie różna. Jeżeli powód domaga się zapłaty za towar, właściwy będzie sąd miejsca jego zamieszkania, zaś w przypadku rozliczeń bezgotówkowych - sąd siedziby (oddziału) banku jego rachunku, przy spełnionym założeniu, że obydwie strony umowy wyraziły zgodę na zapłatę na określony rachunek wierzyciela. Przy sądownym dochodzeniu wydania towaru, właściwy będzie sąd miejsca zamieszkania dłużnika (osoby odbierającej towar).
Należy również pamiętać, że art. 34 kpc dotyczy właściwości tzw. przemiennej, co oznacza, że dopuszczalne jest również wytoczenie powództwa wg ogólnej zasady (czyli wg miejsca zamieszkania pozwanego).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?