Mieszkanie małżonków po rozwodzie

Pytanie:

Jak wygląda sprawa z zamieszkiwaniem małżonków po rozwodzie. Jeśli mieszkanie jest własnością odrębną jednego z małżonków, po rozwodzie pozostaje również jego własnością, jakim więc prawem sąd może nakazać udostępnienie np. jednego pokoju byłemu małżonkowi? Przecież były małżonek nie ma żadnych praw do tego mieszkania, ustał również obowiązek pomocy pomiędzy tymi dwoma osobami. Co się dzieje w chwili, gdy właściciel chce sprzedać to mieszkanie? Jeśli by je sprzedał, pieniądze uzyskane w ten sposób należałyby tylko do niego. Nie może sprzedać mieszkania, bo mieszka w nim druga osoba? Jak wygląda taka sytuacja i jak "pozbyć się" niechcianego lokatora, aby było to zgodne z prawem ? Czy potrzebna jest zgoda zamieszkującego małżonka na sprzedanie mieszkania ? Były małżonek musi jakoś uczestniczyć w kosztach utrzymania mieszkania, jeśli tak to w jaki sposób ?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z art. 58 par. 2 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeżeli małżonkowie zajmują wspólne mieszkanie, sąd w wyroku rozwodowym zobowiązany będzie również orzec o sposobie korzystania z tego mieszkania przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania rozwiedzionych małżonków tj. do chwili uzyskania przez każde z małżonków oddzielnego mieszkania. Nie jest w tym przypadku istotne, że mieszkanie to stanowi własność tylko jednego z małżonków. Przepis ten stosuje się bowiem do wspólnego mieszkania, niezależnie od tego, czy takie mieszkanie jest składnikiem majątku objętego wspólnością majątkową, niezależnie też od tytułu prawnego na którym opiera się zajmowanie przez nich tego mieszkania, nie uzależniając przy tym rozstrzygnięcia sądu od zgody właściciela. W związku z tym nawet jeżeli mieszkanie należy tylko i wyłącznie do jednego z małżonków, ale jest zamieszkiwane przez obydwu z nich, sąd będzie miał obowiązek ustalić sposób korzystania z tego mieszkania po rozwodzie (a więc np. udostępnić jeden pokój jednemu z małżonków). Określenie przez sąd, w jakim zakresie każde z rozwiedzionych małżonków ma ponosić wydatki związane ze wspólnie zajmowanym mieszkaniem może nastąpić tylko na ich zgodne żądanie i tylko ze skutkiem prawnym między nimi. Jeżeli sprawa ta nie została określona w wyroku rozwodowym, małżonkowie będą musieli ustalić to samodzielnie. Tylko i wyłącznie wyjątkowych przypadkach, gdy jeden z małżonków swym rażąco nagannym postępowaniem będzie uniemożliwiał wspólne zamieszkiwanie, sąd będzie mógł nakazać jego eksmisję na żądanie drugiego małżonka. W związku z tym aż do momentu znalezienia sobie przez małżonka nowego mieszkania nie będzie w zasadzie żadnych możliwości uniemożliwienia mu korzystania z Pana/i mieszkania, chyba że swym rażąco nagannym postepowaniem będzie uniemożliwiać wspólne zamieszkiwanie. Będzie to wówczas przesłanka do eksmisji. Należy ponadto stwierdzić, że pomimo wszystko w dalszym ciągu będzie Pan/i właścicielem mieszkania. Jeżeli będzie Pan/i chciał sprzedać mieszkanie konieczne będzie w tym przypadku wystąpienie do sądu o zmianę orzeczenia dotyczącego wspólnego korzystania z mieszkania.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

mariusz

20.2.2013 19:32:27

Re: Mieszkanie małżonków po rozwodzie

jestem po rozwodzie,byla zona domaga sie polowy mieszkania spoldzielczego,w mieszkaniu obecnie mieszkaj moi rodzice,ojciec ma sm i w zamian za opieke przepisal wklad mieszkaniowy na mnie,forma prezentu na slub,ale ja notarialnie umiescilem tez byla zona u notariusza,czy sad moze nakazac eksmisje rodzicow,mimo ze mieszkaj oni tam juz 20 lat.

Irka

9.2.2013 12:22:49

Re: Mieszkanie małżonków po rozwodzie

Witam, jeśli chcę sprzedać takie mieszkanie (moje ale z zameldowanym byłym współmałżonkiem, który zapowiedział, że nigdy się z niego nie wyprowadzi i nadal nie ponosi żadnych kosztów jego utrzymania), to o co mam wnosić w pozwie do sądu i jakie dokumenty mam przedstawić. Na razie nikt nie jest zainteresowany moim mieszkanie właśnie ze względu na to, że mieszka w nim ta osoba. Pozdrawiam, Irka

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: