Mieszkanie własnościowe należące do kilku osób

Pytanie:

"Moi rodzice kupili sobie mieszkanie w spółdzielni mieszkaniowej. Członkiem został mój tata. Jednak po jego śmierci spółdzielnia mieszkaniowa nie chce przyjąć w poczet członków mojej mamy. Uzasadnia to tym, że właścicielem własnościowego spółdzielczego lokalu mieszkalnego może być tylko jedna osoba, a orzeczeniem sądu w spadku po ojcu każdy z nas dostał 1/3 jego części (mama, siostra i ja). Oczywiście można to przepisać notarialnie na mamę rezygnując z naszej własności jednak to kosztuje. Ilu może mieć właścicieli własnościowe spółdzielcze mieszkanie?"

Odpowiedź prawnika: Mieszkanie własnościowe należące do kilku osób

Twierdzenie, iż właścicielem spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego może być tylko i wyłącznie jedna osoba, jest całkowicie błędne. Właścicieli może być bowiem wielu (nie musi to być koniecznie jedna osoba), o czym wyraźnie stanowi przepis art. Art. 17[1] ust. 5 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Czym innym jest natomiast członkostwo w spółdzielni mieszkaniowej. Zgodnie z przepisami ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych członkiem spółdzielni może być wyłącznie jedna osoba (chyba, że przysługuje ono małżonkom). W związku z tym konieczny będzie w tym przypadku wybór spośród Państwa jednej osoby, która stanie się członkiem spółdzielni. Jeśli do spółdzielni zgłosi się kilka osób, ta wyznaczy termin dla wniesienia wniosku do sądu o rozstrzygnięcie, kto ma zostać przyjęty w poczet członków. W razie bezskutecznego upływu tego terminu (tj. gdy wniosek do sądu nie zostanie złożony) sama spółdzielnia dokona wyboru jednej osoby.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika