Minimalne wynagrodzenie pracownika delegowanego
Pytanie:
"Firma wysyła zatrudnionego przez siebie pracownika w delegację służbową zagranicę. Czy minimalne wynagrodzenie, jakie może mu zapłacić to kwota 926 zł (minimalne wynagrodzenie w Polsce), czy też jest to wyższa suma? Czy jest określone minimalne wynagrodzenie, jakie powinien otrzymać pracownik delegowany za granicę?"
Odpowiedź prawnika: Minimalne wynagrodzenie pracownika delegowanego
Kwestie związane z minimalnym wynagrodzeniem pracownika delegowanego, zatrudnionego za granicą będą również regulowane prawem Państwa, w którym pracownik ten będzie wykonywał pracę.
Jeżeli Państwo to należy do Unii Europejskiej to najprawdopodobniej posiada przepis analogiczny do tego, który znajduje się w polskim systemie, a dotyczy warunków zatrudnienia pracowników skierowanych do pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z państwa będącego członkiem Unii Europejskiej. Polskie przepisy są bowiem wprowadzone w celu wykonania postanowień dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 grudnia 1996 r. nr 96/71/WE dotyczącej delegowania pracowników w ramach świadczenia usług.
Poniżej zostały wskazane regulacje polskie będące konsekwencja wprowadzenia do prawa polskiego wyżej opisanej Dyrektywy, a dotyczą zatrudnienia w Polsce pracowników z Unii Europejskiej.
Zgodnie z art. 67[1] kodeksu pracy, pracodawca kierujący pracownika do pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej:
-
w związku z realizacją umowy zawartej przez tego pracodawcę z podmiotem zagranicznym,
-
w zagranicznym oddziale (filii) tego pracodawcy,
-
jako agencja pracy tymczasowej
- zapewnia pracownikowi, w zakresie określonym w art. 67[2], warunki zatrudnienia nie mniej korzystne niż wynikające z przepisów Kodeksu pracy oraz innych przepisów regulujących prawa i obowiązki pracowników.
Zgodnie z art. 67[2] kodeksu pracy warunki zatrudnienia dotyczą:
-
norm i wymiaru czasu pracy oraz okresów odpoczynku dobowego i tygodniowego,
-
minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów,
-
wysokości dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych,
-
bezpieczeństwa i higieny pracy,
-
uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem,
-
zatrudniania młodocianych oraz wykonywania pracy lub innych zajęć zarobkowych przez dziecko,
-
zakazu dyskryminacji w zatrudnieniu,
-
wykonywania pracy zgodnie z przepisami o zatrudnianiu pracowników tymczasowych.
Jednym słowem, delegując pracownika do pracy za granicę należy zorientować się w jaki sposób kwestie te są regulowane prawem obcym, jednakże zatrudniając pracownika w UE należy liczyć się z tym, iż powinno mu się wypłacić minimalne wynagrodzenie obowiązujące w danym kraju.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?