"Mobbing" wobec pracodawcy

Pytanie:

"Czy w oparciu o art. 94 ze znaczkiem 3, paragraf 2 kodeksu pracy można przypisać stosowanie mobbingu przez pracownika w stosunku do pracodawcy? Jaką kwalifikację prawną należy wtedy zastosować? "

Odpowiedź prawnika: "Mobbing" wobec pracodawcy

Przepisy dotyczące mobbingu dotyczą wyłącznie zachowań w stosunku do pracownika. Zgodnie z powołanym w treści pytania przepisem mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników. Kwalifikacja prawna, ściślej prawno-karna, zachowania podobnego do mobbingu, lecz kierowanego do pracodawcy, wymaga zapoznania się z konkretnymi okolicznościami. Wiedząc jednak, że mamy do czynienia z zachowaniami podobnymi do mobbingu, można przypuszczać, iż zachowania pracownika mogą być uznane np. za zniesławienie czy napaść. Możliwe jest też naruszenie takim zachowaniem dóbr osobistych.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • gość 2023-04-08 11:19:46

    Zjawisko mobbingu w stosunku do pracodawcy jest stosunkowo nowe. Prowadzimy małą firmę i to sezonowo. Jesteśmy skazani na ciągłą rekrutację. Dobry pracownik wyjeżdża za granicę a do nas zgłaszają się nieudacznicy bądź ludzie którym nie chce się pracować...dzieci millenijne z głowa wsadzona w smartfon. Ciągle słyszymy cyt: ja tego nie będę robił/ła...za ciężko...za dużo.... a ja tego nie umiem... nie potrafię...albo się zwalniają bo chcą mieć trochę wakacji o zgrozo!!!!...sami dyrektorzy a praca u nas fizyczna i co nam zostaje samemu musimy za nich wykonywać pracę albo cały ciężar spada na stałych starych pracowników. Do tego dochodzą problemy psychiczne tych ludzi. Jakaś plaga....albo depresja albo schizofrenia albo nieleczone choroby tarczycy co wpływa na ich zachowanie. Z tymi pracownikami trzeba jak z jajkiem. A klienci są coraz bardziej wymagający. Jak tu prowadzić firmę???


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika