Moc dowodowa oświadczenia w procesie karnym

Pytanie:

"Skazany dzwonił w czasie działalności grupy do fałszerza na jego numer komórkowy prepaid i omawiali sprawę przerobienia paszportów. Policji nie udało sie dojść do fałszerza więc fałszerza "zrobiono" ze mnie. Skazany to Ojciec mojego pasierba, którego wychowuję od 15 lat. Sąd ma nieprawdziwą ekspertyzę fonoskopijną, która stwierdza że głos mój i fałszerza to ten sam głos. Mimo, że ja posiadam swoją prywatną opinie fonoskopijną, że to nie mój głos, sąd oddalił mój wniosek o powołanie innych biegłych. W związku z czym zostanę skazany za coś czego nie zrobiłem. Syn odwiedza ojca w ZK i opowiedział mu o tej sytuacji. Oczywiście jest jeszcze apelacja w sądzie drugiej instancji, ale jak tam odrzucą mój wniosek o powołanie innych biegłych to zostanę skazany. W związku z tym ojciec-skazany wyraził chęć, iż w takiej sytuacji napisze do sądu pismo wskazując imię i nazwisko fałszerza. Czy takie jego oświadczenie coś wniesie do sprawy, mimo że wcześniej pytany przez sąd okręgowy mówił, że nie pamięta kto to? I na jakim etapie powinien napisać do sądu oraz jak takie pismo powinno wyglądać?"

Odpowiedź prawnika: Moc dowodowa oświadczenia w procesie karnym

Art. 176 § 1 kodeksu postępowania karnego zobowiązuje organ przesłuchujący do umożliwienia oskarżonemu, na jego lub jego obrońcy żądanie, złożenia w całości lub w części wyjaśnień na piśmie. Wyjaśnienia powinny być spisane przez oskarżonego samodzielnie i przez niego podpisane, z zaznaczeniem daty ich złożenia.

Pisemne wyjaśnienia oskarżonego, podpisane przez niego, z zaznaczeniem daty ich złożenia, stanowią załącznik do protokołu. Czym innym są jednak wyjaśnienia, a czym innym oświadczenia składane przez oskarżonego. Oświadczenie takie stanowi dokument. Oświadczenie takie jest poddawane przez Sąd swobodnej ocenie dowodowej. Walor dowodowy i moc takiego oświadczenia ocenia sąd.

W przypadku, o który chodzi pytającemu takie pismo miałoby być złożone przez skazanego, czyli osobę spoza tego procesu o fałszerstwo. Takie pismo nie stanowi dowodu w rozumieniu kodeksu postępowania karnego. Dowodem byłyby zeznania skazanego świadka. Pismo takie może stanowić impuls dla sądu do przezprowadzenia dowodu z urzędu. Z uwagi jednak na etap jego zgłoszenia sąd może je potraktować jako sposób na przedłużenie postępowania i jako mało wiarygodne.

Pewnym wyjściem z takiej sytuacji byłby art. 393 kodeksu postępowania karnego, który stanowi, że mogą być odczytywane na rozprawie wszelkie dokumenty prywatne, powstałe poza postępowaniem karnym i nie dla jego celów, w szczególności oświadczenia, publikacje, listy oraz notatki. Jednakże takie oświadczenia zostanie sporządzone właśnie dla celu postępowania karnego. Dlatego też należy uznać, że oświadczenie takie nie stanowi dowodu, lecz może być impulsem dla jego przeprowadzenia przez sąd z urzędu lub na wniosek oskarżonego w postaci przesłuchania jako świadka osoby skazanej.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika