Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Art. 176 § 1 kodeksu postępowania karnego zobowiązuje organ przesłuchujący do umożliwienia oskarżonemu, na jego lub jego obrońcy żądanie, złożenia w całości lub w części wyjaśnień na piśmie. Wyjaśnienia powinny być spisane przez oskarżonego samodzielnie i przez niego podpisane, z zaznaczeniem daty ich złożenia.
Pisemne wyjaśnienia oskarżonego, podpisane przez niego, z zaznaczeniem daty ich złożenia, stanowią załącznik do protokołu. Czym innym są jednak wyjaśnienia, a czym innym oświadczenia składane przez oskarżonego. Oświadczenie takie stanowi dokument. Oświadczenie takie jest poddawane przez Sąd swobodnej ocenie dowodowej. Walor dowodowy i moc takiego oświadczenia ocenia sąd.
W przypadku, o który chodzi pytającemu takie pismo miałoby być złożone przez skazanego, czyli osobę spoza tego procesu o fałszerstwo. Takie pismo nie stanowi dowodu w rozumieniu kodeksu postępowania karnego. Dowodem byłyby zeznania skazanego świadka. Pismo takie może stanowić impuls dla sądu do przezprowadzenia dowodu z urzędu. Z uwagi jednak na etap jego zgłoszenia sąd może je potraktować jako sposób na przedłużenie postępowania i jako mało wiarygodne.
Pewnym wyjściem z takiej sytuacji byłby art. 393 kodeksu postępowania karnego, który stanowi, że mogą być odczytywane na rozprawie wszelkie dokumenty prywatne, powstałe poza postępowaniem karnym i nie dla jego celów, w szczególności oświadczenia, publikacje, listy oraz notatki. Jednakże takie oświadczenia zostanie sporządzone właśnie dla celu postępowania karnego. Dlatego też należy uznać, że oświadczenie takie nie stanowi dowodu, lecz może być impulsem dla jego przeprowadzenia przez sąd z urzędu lub na wniosek oskarżonego w postaci przesłuchania jako świadka osoby skazanej.