Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z art. 155 kodeksu cywilnego, umowa sprzedaży, zamiany, darowizny lub inna umowa zobowiązująca do przeniesienia własności rzeczy co do tożsamości oznaczonej przenosi własność na nabywcę, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej albo że strony inaczej postanowiły. Jeżeli przedmiotem umowy zobowiązującej do przeniesienia własności są rzeczy oznaczone tylko co do gatunku, do przeniesienia własności potrzebne jest przeniesienie posiadania rzeczy. To samo dotyczy wypadku, gdy przedmiotem umowy zobowiązującej do przeniesienia własności są rzeczy przyszłe. Umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.
Z kolei zgodnie z art. 247 kc, do przeniesienia użytkowania wieczystego stosuje się odpowiednio przepisy o przeniesieniu własności nieruchomości.
Księgi wieczyste prowadzi się w celu ustalenia stanu prawnego, a nie w celu utworzenia stanu prawnego. Księgi wieczyste można traktować jako swoisty rejestr, którego przedmiotem są nieruchomości. Wpis do księgi ma więc charakter deklaratoryjny - potwierdzający istnienie danego prawa, nie zaś konstytutywny - tworzący określone prawo (taki charakter w tym przypadku będzie miała umowa np. sprzedaży nieruchomości lub umowa wieczystego użytkowania)
Jak więc wynika z powyższego, z momentem podpisania umowy np. sprzedaży czy użytkowania wieczystego (w formie aktu notarialnego) własność nieruchomości przechodzi (powstaje) na nabywcę.