Przesłanki badań psychiatrycznych oskarżonego
Pytanie:
"Sędzia dała wiarę (chyba) insynuacjom skarżącym w moją niepoczytalność. Dąży do nadania mi obrońcy z urzędu i nadania statusu "niepoczytalnego". Wysłano zapytanie do szpitala, gdyż ja oświadczyłem, że leczony nie byłem. Istotnie, 25 lat temu byłem na tzw. psychoterapii bezlekowej przez ok.10 dni. Czy stanowi to podstawę do badań psychologicznych i psychiatrycznych - obserwacji, z tego co wiem, przynajmniej 6 tygodni."
Odpowiedź prawnika: Przesłanki badań psychiatrycznych oskarżonego
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż jest Pan oskarżonym w przedmiotowej sprawie. W związku z powyższym, zgodnie z art. 74 § 2 pkt 2 kodeksu postępowania karnego, oskarżony jest obowiązany poddać się badaniom psychologicznym i psychiatrycznym oraz badaniom połączonym z dokonaniem zabiegów na jego ciele, z wyjątkiem chirurgicznych, pod warunkiem że dokonywane są przez uprawnionego do tego pracownika służby zdrowia z zachowaniem wskazań wiedzy lekarskiej i nie zagrażają zdrowiu oskarżonego, jeżeli przeprowadzenie tych badań jest nieodzowne; w szczególności oskarżony jest obowiązany przy zachowaniu tych warunków poddać się pobraniu krwi, włosów lub wydzielin organizmu. Jak więc wynika z w/w przepisu jeżeli sąd uzna, że zachodzi taka potrzeba, ma wówczas prawo skierować oskarżonego na badania i obserwacje psychologiczne i psychiatryczne. W razie zgłoszenia przez biegłych takiej konieczności, badanie psychiatryczne oskarżonego może być połączone z obserwacją w zakładzie leczniczym. Orzeka o tym sąd, określając miejsce obserwacji. W postępowaniu przygotowawczym sąd orzeka na wniosek prokuratora. Obserwacja w zakładzie leczniczym nie powinna trwać dłużej niż 6 tygodni; na wniosek zakładu sąd może przedłużyć ten termin na czas określony, niezbędny do zakończenia obserwacji. O zakończeniu obserwacji biegli niezwłocznie zawiadamiają sąd. Na postanowienia, o których mowa powyżej, przysługuje zażalenie. Badania takie są przeprowadzane m.in. przed podjęciem decyzji o zastosowaniu środka zabezpieczającego. (art. 203 kpk) Zgodnie z art. 93 kodeksu karnego, sąd może orzec środek zabezpieczający związany z umieszczeniem w zakładzie zamkniętym tylko wtedy, gdy jest to niezbędne, aby zapobiec ponownemu popełnieniu przez sprawcę czynu zabronionego związanego z jego chorobą psychiczną, upośledzeniem umysłowym lub uzależnieniem od alkoholu lub innego środka odurzającego; przed orzeczeniem tego środka sąd wysłuchuje lekarzy psychiatrów oraz psychologa.
W związku z powyższym, jeżeli sąd uznał to za zasadne, miał prawo skierować Pan na badania psychologiczne i psychiatryczne.
Nadmieniamy, że przysługuje Panu prawo do obrony gwarantowane przez przepis art. 6 Kodeksu postępowania karnego. Może Pan więc korzystać w toku postępowania z pomocy obrońcy z wyboru bądź też z urzędu.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?