Nadgodziny kierownika
Pytanie:
W myśl artykułu 151 [4] kierownik wyodrębnionej komórki organizacyjnej nie otrzymuje dodatku za pracę w nadgodzinach. Czy kierownik sklepu, hurtowni, nad którym pieczę sprawuje właściciel, a on tylko kieruje pracą zespołu, zamawia towar, lecz nie decyduje o istotnych sprawach firmy. Proszę określić, kto to jest kierownik wyodrębnionej komórki organizacyjnej?
Masz inne pytanie do prawnika?
ODPOWIEDŹ PRAWNIKA
Zgodnie z art. 151 [4] kp:
§ 1.pracownicy zarządzający w imieniu pracodawcy zakładem pracy i kierownicy wyodrębnionych komórek organizacyjnych wykonują, w razie konieczności, pracę poza normalnymi godzinami pracy bez prawa do wynagrodzenia oraz dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych, z zastrzeżeniem § 2.
§ 2. Kierownikom wyodrębnionych komórek organizacyjnych za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w niedzielę i święto przysługuje prawo do wynagrodzenia oraz dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych w wysokości określonej w art. 151 1 § 1, jeżeli w zamian za pracę w takim dniu nie otrzymali innego dnia wolnego od pracy.
Osoby, których dotyczy powyższy przepis to przede wszystkim prezesi, członkowie zarządów, kadra średniego szczebla (tak wyrok S.A. z roku 2007, sygn. III APa 81/2007). Opis sytuacji potwierdza, że kierownik sklepu, hurtowni, nie jest osobą zarządzająca w imieniu pracodawcy zakładem pracy. Prawdopodobnie kierownik ten np. kieruje pracą innych osób w sensie wyznaczania im konkretnych zadań, lecz nie decyduje już np. o terminach urlopów, nie wypłaca wynagrodzenia itp. Posługując się sformułowaniem dyrektywy z dnia 23 listopada 1993 r. (93/104 /WE ) w sprawie niektórych aspektów organizacji czasu pracy można stwierdzić, iż są to osoby posiadające niezależne uprawnienia do podejmowania decyzji.
Kierownikiem wyodrębnionej komórki organizacyjnej jest ogólnie rzecz biorąc osoba na samodzielnym stanowisku, która sama organizując własną pracę, kieruje jednocześnie pracą zespołu zatrudnionego w tej jednostce i ma uprawnienie do podejmowania decyzji w zakresie tej jednostki. Jeśli więc pracodawca zatrudnia takiego pracownika w wyodrębnionej jednostce, zastosowanie znajdzie w/w przepis. Warto też wskazać, iż zgodnie z wyrokiem SN z dnia 13 stycznia 2005 r., II PK 114/2004, OSNP 2005/16 poz. 245:
Zakres zastosowania art. 135 kp nie obejmuje tych kierowników wyodrębnionych komórek organizacyjnych zakładu pracy, których obowiązki nie ograniczają się do organizowania kontroli i nadzorowania czynności pracowników podległej sobie komórki, lecz polegają na wykonywaniu pracy na równi z nimi.
Ponadto powodowane względami organizacyjnymi, stałe wykonywanie pracy ponad normę czasu pracy przez pracownika zajmującego stanowisko kierownicze nie pozbawia go prawa do dodatkowego wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych (Wyrok SN z dnia 14 grudnia 2004 r., II PK 106/2004, OSNP 2005/15 poz. 221).
Potrzebujesz porady prawnej?
DODAJ KOMENTARZ
ZOBACZ TAKŻE:
-
Zmiany w ustawie o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy
Od lipca br. zniesiony zostanie wymóg ukończenia 55 lat przy przechodzeniu na emeryturę funkcjonariuszy Policji, Straży Pożarnej, Straży Granicznej i SOP. Funkcjonariusze otrzymają także (...)
-
Zmiana nazwiska lub imienia - Jak zmienić nazwisko?
Z pewnością nikt nie chciałby mieć nazwiska, którego brzmienie wywołuje drwiące uśmiechy wśród znajomych. Niestety zdarza się dość często, że czyjeś nazwisko lub imię może (...)
-
Co nowego w ustawie o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy?
Nowelizacja ustawy dot. emerytur służb mundurowych przyznaje prawo do emerytury po 25 latach służby bez konieczności ukończenia 55 lat oraz 100% płatnych nadgodzin.
-
Jak wrócić do nazwiska noszonego przed ślubem?
Osoba po rozwodzie, która chce wrócić do nazwiska, które było przez nią noszone przed ślubem, może - aby to załatwić - umówić się na wizytę w urzędzie stanu cywilnego (...)
-
Jak zarejestrować zgon?
Zgon osoby należy zgłosić w terminie: 3 dni od sporządzenia karty zgonu albo 24 godziny od zgonu, jeżeli zgon nastąpił na skutek choroby zakaźnej. Zgon zgłasza się kierownikowi (...)
KOMENTARZE (1)
Jarosław Kopeć
14.7.2011 17:31:10
Re: Nadgodziny kierownika
Witam, jestem kierownikiem działu szkoleń. Nie otrzymałem od pracodawcy zakresu obowiązków. Nadzoruję pracę zespołu i dbam o wynik na projekcie. Pracuję niemal w każdą sobotę, ponieważ nie ma nikogo, kto w sobotę nadzorowałby pracę grupy. W sumie mam ponad 70 nadgodzin z ubiegłych miesięcy. Czy przysługuje mi prawo odmowy zamiany nadgodzin na dzień wolny w zamian za wynagrodzenie za ten czas?