Nadpłata czynszu wskutek niewłaściwego naliczenia
Pytanie:
"W listopadzie 1998 roku otrzymałem mieszkanie służbowe z Wojskowej Agencji Mieszkaniowej w Gliwicach. W decyzji przydziału podany był metraż mieszkania 61.03m2. W 2003r. W związku ze sprzedażą mieszkań dokonano pomiaru mieszkań i okazało się, że moje mieszkanie ma 59,81m2, a więc jest o 1,22m2 mniejsze. W związku z tym zwróciłem się do Dyrektora WAM w Krakowie o zwrot nadpłaconego czynszu. Niestety dyrektor odmówił zwrotu nadpłaty motywując to tym, że: 1. występowanie różnic pomiędzy wielkościami dotychczasowymi a po dokonanym obmiarze, wynika z faktu, iż obmiar lokalu w budynku nie był tak dokładny jak aktualnie przeprowadzony, 2. przeprowadzona inwentaryzacja i nowa naliczona powierzchnia jest podstawą do zmiany bieżących opłat za kwaterę bez możliwości zwrotu za minione lata. Dyrektor WAM twierdzi, że nie ma podstaw prawnych do zwrotu wniesionych nadpłat czynszu. Czy taka podstawa dyrektora WAM jest zgodna z prawem? Czy WAM naliczając zawyżony czynsz może nadpłacone kwoty zatrzymać do swojej dyspozycji, czy też powinna zwrócić niesłusznie pobraną nadpłatę?"
Odpowiedź prawnika: Nadpłata czynszu wskutek niewłaściwego naliczenia
Jeżeli czynsz został nieprawidłowo naliczony, a w związku z tym po stronie użytkownika mieszkania powstała nadpłata, to ma on zasadniczo prawo do jej zwrotu z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia.
Jednakże w tym przypadku, jako że świadczenia z tytułu czynszu mają charakter okresowy, to przedawniają się z upływem lat trzech od powstania roszczenia z tytułu nadpłaty. Dlatego w przedstawionym stanie faktycznym będzie można co do zasady dochodzić tylko kwoty, stanowiącej nadpłatę za 3 ostatnie lata.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?