Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Pracodawca może na podstawie art. 108 § 1 kodeksu pracy zastosować karę nagany za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy. Pracodawca nie ma obowiązku wcześniejszego udzielenia upomnienia. Pracodawca nie może udzielić nagany po upływie 2 tygodni od powzięcia wiadomości o naruszeniu obowiązku pracowniczego i po upływie 3 miesięcy od dopuszczenia się tego naruszenia przez pracownika.
Zgodnie z art. 110 kara nagany musi być udzielona na piśmie ze wskazaniem rodzaju naruszenia obowiązków pracowniczych i datę dopuszczenia się przez pracownika tego naruszenia oraz informują o prawie zgłoszenia sprzeciwu i terminie jego wniesienia. Odpis zawiadomienia składa się do akt osobowych pracownika. W świetle art. 113 § 1 po roku nienagannej pracy naganę uważa się za niebyłą, a odpis zawiadomienia o ukaraniu usuwa z akt osobowych pracownika. Pracodawca może, z własnej inicjatywy lub na wniosek reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej, uznać karę za niebyłą przed upływem tego terminu.
Zakres informacji, które mają być zawarte w świadectwie pracy określa przepis art. 97 § 2. Zgodnie z tym przepisem w świadectwie pracy należy podać informacje dotyczące okresu i rodzaju wykonywanej pracy, zajmowanych stanowisk, trybu rozwiązania albo okoliczności wygaśnięcia stosunku pracy, a także inne informacje niezbędne do ustalenia uprawnień pracowniczych i uprawnień z ubezpieczenia społecznego. Co za tym idzie, informacje o zastosowanej naganie nie mogą znaleźć się w świadectwie pracy.