Nagrywanie przesłuchania w prokuraturze

Pytanie:

"Dostałem wezwanie zgłoszenia się do prokuratury jako świadek. Mam uzasadnione podejrzenia, że być może prokurator będzie chciał manipulować moimi zeznaniami. Wskazuje na to zarówno mój status świadka, a nie pokrzywdzonego, oraz dotychczasowy przebieg śledztwa, przewlekłość postępowania. Dodatkowy zarzut jaki wniosłem, to podejrzenie wycieku informacji z akt prokuratury, pomimo, że nic mi nie wiadomo, aby ktoś był przesłuchiwany w charakterze podejrzanego, chociaż akurat ten fakt z racji posiadanego statusu świadka nie jestem w stanie sprawdzić i tu mogę się mylić. Czy mogę domagać się nagrywania mojego przesłuchania na dyktafonie? Czy prawo przewiduje podjęcie jakiś innych środków ostrożności z mojej strony? "

Odpowiedź prawnika: Nagrywanie przesłuchania w prokuraturze

Kodeks postępowania karnego nie przewiduje szczególnej instytucji przesłuchania pokrzywdzonego. Zgodnie z art. 49, pokrzywdzonym jest osoba, której dobro prawne zostało bezpośrednio naruszone lub zagrożone przez przestępstwo. Osobie takiej przysługują pewne szczególne prawa, jednak przesłuchana może być w postępowaniu przygotowawczym jedynie w charakterze świadka.

Jeśli chodzi o utrwalenie przebiegu czynności procesowej przez samą stronę, możliwość taka istnieje jedynie w trakcie rozprawy głównej, za zgodą sądu. W postępowaniu przygotowawczym, art. 147 dopuszcza możliwość nagrania przesłuchania, jednak nie przez stronę, a przez organ prowadzący przesłuchanie. Można zatem wnioskować o takie utrwalenie czynności, jednak organ nie ma takiego obowiązku, zaś na odmowę nie przysługuje zażalenie.

Innym sposobem zabezpieczenia interesów może zatrudnienie profesjonalnego pełnomocnika. Zgodnie z art. 87, strona inna niż oskarżony, a także osoba nie będąca stroną, jeśli wymagają tego jej interesy, może mieć pełnomocnika. W przypadku osoby fizycznej pełnomocnikiem takim jest adwokat. Tyle, że zgodnie z § 3 tego artykułu prokurator może odmówić dopuszczenia do udziału w postępowaniu pełnomocnika, jeżeli uzna, że nie wymaga tego obrona interesów osoby nie będącej stroną. Przepisy nie przewidują wprost zażalenia, jednak nie można wykluczyć wniesienia tego środka odwoławczego na podstawie art. 302 kpk. Zgodnie z nim:

§ 1.Osobom nie będącym stronami przysługuje zażalenie na postanowienia i zarządzenia osobom nie będącym stronami przysługuje zażalenie na postanowienia i zarządzenia naruszające ich prawa.
§ 2Stronom oraz osobom nie będącym stronami służy zażalenie na czynności inne niż postanowienia i zarządzenia naruszające ich prawa.
§ 3.  Zażalenie na postanowienia i zarządzenia oraz na inne czynności prokuratora w postępowaniu przygotowawczym, o których mowa odpowiednio w § 1 i 2, rozpoznaje prokurator bezpośrednio przełożony.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • przerwane-milczen 2013-09-23 19:47:31

    Weź może włącz człowieku dyktafon swój np. w tel. i schowaj go do kieszeni- nie mówiąc o tym nikomu. Nagraj sam i po sprawie?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika