Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Kodeks postępowania karnego nie przewiduje szczególnej instytucji przesłuchania pokrzywdzonego. Zgodnie z art. 49, pokrzywdzonym jest osoba, której dobro prawne zostało bezpośrednio naruszone lub zagrożone przez przestępstwo. Osobie takiej przysługują pewne szczególne prawa, jednak przesłuchana może być w postępowaniu przygotowawczym jedynie w charakterze świadka.
Jeśli chodzi o utrwalenie przebiegu czynności procesowej przez samą stronę, możliwość taka istnieje jedynie w trakcie rozprawy głównej, za zgodą sądu. W postępowaniu przygotowawczym, art. 147 dopuszcza możliwość nagrania przesłuchania, jednak nie przez stronę, a przez organ prowadzący przesłuchanie. Można zatem wnioskować o takie utrwalenie czynności, jednak organ nie ma takiego obowiązku, zaś na odmowę nie przysługuje zażalenie.
Innym sposobem zabezpieczenia interesów może zatrudnienie profesjonalnego pełnomocnika. Zgodnie z art. 87, strona inna niż oskarżony, a także osoba nie będąca stroną, jeśli wymagają tego jej interesy, może mieć pełnomocnika. W przypadku osoby fizycznej pełnomocnikiem takim jest adwokat. Tyle, że zgodnie z § 3 tego artykułu prokurator może odmówić dopuszczenia do udziału w postępowaniu pełnomocnika, jeżeli uzna, że nie wymaga tego obrona interesów osoby nie będącej stroną. Przepisy nie przewidują wprost zażalenia, jednak nie można wykluczyć wniesienia tego środka odwoławczego na podstawie art. 302 kpk. Zgodnie z nim:
§ 1.Osobom nie będącym stronami przysługuje zażalenie na postanowienia i zarządzenia osobom nie będącym stronami przysługuje zażalenie na postanowienia i zarządzenia naruszające ich prawa.
§ 2. Stronom oraz osobom nie będącym stronami służy zażalenie na czynności inne niż postanowienia i zarządzenia naruszające ich prawa.
§ 3. Zażalenie na postanowienia i zarządzenia oraz na inne czynności prokuratora w postępowaniu przygotowawczym, o których mowa odpowiednio w § 1 i 2, rozpoznaje prokurator bezpośrednio przełożony.