Naliczanie opłat za nieświadczone usługi
Pytanie:
"Chciałbym się zapytać jak od strony prawnej wygląda taka sprawa. Kilka miesięcy temu rozpocząłem spór z operatorem w sprawie faktury, która wg mnie została niepoprawnie naliczona. Ponieważ, nie zapłaciłem tej faktury, został mi odłączony telefon oraz wszystkie przyległe usługi razem mam ok 250 zł stałych opłat. Problem polega na tym, że pomimo odłączenia i nieświadczenia usług przez TP od kilku miesięcy co miesiąc naliczane są te opłaty stałe i dług rośnie. Mam pytanie, czy z punktu prawnego jest możliwe naliczanie opłat za nieświadczone usługi? Czy raczej powinno być tak, że nie płacenie (z mojej strony) powoduje wygaśnięcie umowy? W sumie informują, że dopiero po uregulowaniu zaległości, można np. zmienić taryfy na mniejsze itp.? Co robić? "
Odpowiedź prawnika: Naliczanie opłat za nieświadczone usługi
Przede wszystkim prawo dochodzenia w postępowaniu sądowym roszczeń określonych w ustawie, wynikających ze stosunków z przedsiębiorcami wyznaczonymi, przysługuje użytkownikowi końcowemu po wyczerpaniu drogi postępowania reklamacyjnego. Powinien Pan więc złożyć reklamację, zgodnie z regulaminem świadczenia usług przez tego operatora.
Drogę postępowania reklamacyjnego uważa się za wyczerpaną, jeżeli przedsiębiorca wyznaczony nie zapłacił dochodzonej należności w terminie 30 dni od dnia, w którym reklamacja usługi telekomunikacyjnej została uznana. Zgodnie z ustawą Prawo telekomunikacyjne za każdy dzień przerwy w świadczeniu usługi powszechnej płatnej okresowo abonentowi przysługuje odszkodowanie w wysokości 1/15 średniej opłaty miesięcznej liczonej według rachunków z ostatnich trzech okresów rozliczeniowych, jednak za okres nie dłuższy niż ostatnie 12 miesięcy.
Odszkodowanie nie przysługuje, jeżeli w okresie rozliczeniowym łączny czas przerw był krótszy od 36 godzin. Niezależnie od odszkodowania, za każdy dzień, w którym nastąpiła przerwa w świadczeniu usługi telefonicznej płatnej okresowo trwająca dłużej niż 12 godzin, abonentowi przysługuje zwrot 1/30 miesięcznej opłaty abonamentowej.
Dotyczy to jednak sytuacji, gdy nie istnieją żadne zaległe świadczenia. Jednakże w opisywanej sytuacji naszym zdaniem operator również nie ma prawa przerywać świadczenia, jeśli jedyną zaległością była sporna faktura. Operator nie ma prawa naliczać opłat za usługi, których nie świadczy. Nie jest jednak tak, że brak opłat z Pana strony powoduje wygaśnięcie umowy. Nastąpi to dopiero po wypowiedzeniu umowy przez Pana lub przez operatora. W przedstawionej sytuacji powinien Pan złożyć reklamację dotyczącą spornej faktury oraz reklamację dotyczącą przerwy w świadczeniu usług. Powinien Pan też rozważyć odstąpienie od umowy.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?